reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

yurt dışı harç pulu uygulaması

Yurt dışı harç pulu alımında akıllı telefon dönemi!

Yurt dışı harç pulu alımında akıllı telefon dönemi başlıyor. Bu sayede yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin işi biraz daha kolaylaşacak.

Advertisement

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yurt dışına çıkmadan önce 50 TL’ye satılan yurt dışı harç pulu satın alması gerekiyor. Bu pul pasaport kontrolü sırasında görevli memura veriliyor ve tek seferlik olarak kullanılabiliyor. İşte bu süreçte yeni dönem akıllı telefonlar üzerinden yürütülecek. Yakında daha da detaylanacak sürece göre yurt dışı harç pulları direkt olarak iOS ve Android uyumlu bir uygulamadan alınabilecek. Bu uygulama sayesinde bilgilerin doğrudan pasaporta işleneceği ve mobil işlem yapanların yurtdışına çıkarken pul ya da dekont ibraz etmelerine gerek kalmayacağı belirtiliyor. Bu uygulamada ödemenin kredi kartı ile yapılabileceği ve elektronik ortamda dekont oluşturabileceği de aktarılanlar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce yurt dışı harç pulu için otomatlar gelmişti

Türkiye’de ilk kez İstanbul Havalimanı‘nda başlatılan yeni uygulamayla birlikte yolcular yurt dışı harç puluna özel tasarlanan otomatlardan satın alma yapmaya başlamıştı. Bu uygulamanın vezne önlerindeki sıraları azaltması ve havalimanında geçirilen süreyi kısaltması arzu ediliyor.  Yolcular nakit, kredi kartı veya temassız ödeme sistemine sahip cep telefonlarıyla zorunlu yurt dışına çıkış pulunu satın alabiliyor. Yolcular tek seferde en fazla on tane pul satın alabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Garmin’den Star Wars hayranlarına özel akıllı saatler