reklamı kapat

POPÜLER

algoritma kampı

Türkiye’de eğlendirirken öğreten etkinlik: Algoritma kampı

Yapay zeka ve algoritma çalışmalarına odaklanan kar amacı gütmeyen bir komünite olan inzva, katılımcılara algoritma kampı ile özel bir deneyim yaşattı.

Algoritma sever üniversite öğrencilerini bir araya toplayan inzva, geleneksel algoritma yaz kampını geçen ayın son haftası gerçekleşti. İstanbul merkezli bir hacker topluluğu olan inzva, yıllarca süren çalışma gruplarından kamplara kadar uzanan bir dizi etkinlikle öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeyi de hedefliyor. Bu kapsamda, düzenlediği kamp 16-25 Haziran tarihleri arasında katılımcıları hem bilgilendirdi hem de keyifli vakit geçirmesini sağladı. Inzva’nın 6. kampı olan bu etkinlik Türkiye’deki ve uluslararası algoritma meraklıları arasında bir köprü niteliği görüyor. Inzva’nın içinde bulunduğu Beykoz Kundura Türkiye’nin dört bir yanından ve Ürdün, Rusya ve Suriye gibi başka ülkelerden gelen toplam 89 katılımcıyı bünyesinde topladı. Katılımcılar ön eleme aşamasında birbirine karşı kıyasıya mücadele veren 230 öğrenci arasından seçildi ve etkinlikten tamamen ücretsiz şekilde yararlanma fırsatı sunuldu.

Algoritma kampı farklı ülkeden birçok kişiyi ağırladı

Algoritma kampında gençler eğitim gördükten sonra finalde kıyasıya yarıştılar. Final yarışması dışında kamp, türünün ilk örneği olan başka bir yarışmaya da ev sahipliği yaptı: Uluslararası Algoritma Yarışması. Inzva’nın ilk kez düzenlediği uluslararası yarışma niteliğindeki bu etkinlik Bakü, Belgrad, Şam, İstanbul, Lviv, Minsk ve Münih gibi şehirlerden birçok takımın katılımıyla gerçekleşmiş oldu. Katılan 94 takım arasından Boğaziçi Üniversitesi’nden *&oburX birinci olurken Ukrayna’dan ‘raz’eb’ takımı ikinciliği, Belarus’tan da ‘Uncle Bogdan’ takımı da üçüncülüğü göğüsledi. Bu yarışma sayesinde katılımcılar hem kamp sırasında geliştirdikleri yeteneklerini sergileme hem de bu deneyimleri kullanarak dünyanın çeşitli şehirlerinden katılan öğrencilerle yarışıp algoritma pratiklerini geliştirme fırsatı buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

15 Eylül’de Üniversiteler arası Ulusal Programlama Yarışması düzenleniyor

Kampın öğrencileri hazırlama hedeflerinden biri olan ve inzva’nın 13-15 Eylül tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleştireceği ‘Üniversiteler arası Ulusal Programlama Yarışması’ , Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ICPC Foundation partnerliğinde yapılıyor. İlk kez düzenlenecek bu yarışmayla inzva, Türkiye’deki genç bilgisayar mühendislerinin takım kurarak dünya ekipleri ile yarışmaları ve kendilerini sürekli olarak sınayabilmelerine imkan vermeyi amaçlıyor.

İlginizi çekebilir

5G teknolojisiyle uzaktan yapılan dünyanın ilk ameliyatı