reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

Twitter, “Türkiye Devlet Görevlisi” dönemini başlattı

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, önemli bir adım daha attı. Şirket Türkiye’de de devlet bağlantılı kişi ve kuruluşları göstermeye başladı.

Twitter, biliyorsunuz geçtiğimiz yılın sonunda devlet bağlantılı kişi ve medya kuruluşlarını etiketleyerek gösterme dönemini başlattı. Bu adım ile kişilerin takip ettikleri hesap hakkında daha iyi bilgi sahibi olmasını hedefleyen şirket, sürecin “yurt dışı” ile bağlantılı içerikler ile alakalı kısmını Türkiye’de de aktif olarak kullanıyordu. İşte bu altyapı artık direkt olarak Türkiye’deki hesaplar için de aktif edildi. Artık devlet ile bağlantılı onaylı hesaplarda aşağıda da görebileceğiniz gibi “Türkiye Devlet Görevlisi” ibaresi çıkıyor. Bu ibare şu an Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un hesaplarında görülebiliyor. Buna ek olarak başka birçok hesapta da bu ibare yer alıyor. Bu özellik çok aşırı gerekli olmasa da faydalı görünüyor.

Twitter eğer  önemli bir adım atmazsa yakında Türkiye’de büyük bir ceza alacak

Biliyorsunuz günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi cezalar uygulandı. Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesildi. En son ise reklam yasağı uygulanmaya başlandı. Bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi yasaklandı. Bu konuda ilk yasak kısa süre önce Twitter tarafına da uygulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde Türkiye’deki siyasetçiler için büyük ses getiren adımlar atan Twitter, halen Türkiye’ye bir temsilci atamadı. Peki bundan sonra ne olacak? Reklam yasağı sonrasında da temsilci atamayan firmaların bant genişliği azaltılacak. Bu bağlamda Twitter‘a ilk olarak nisan ayında yüzde 50’lik bant genişliği daraltması yapılacak. Buna rağmen halen temsilci adımı gelmezse mayıs ayında yüzde 90’lik bant genişliği daraltması devreye alınacak. Bu noktada Twitter ciddi anlamda Türkiye özelinde kullanılmaz hale gelecek. İşin bu noktaya gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem