reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Spaces

Twitter, Türkiye için beklenen temsilci adımını attı; işte detaylar

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, Türkiye’nin yeni yasası gereği zorunlu kıldığı temsilci adımını sonunda attı.

Biliyorsunuz günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi cezalar uygulandı. Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesildi. En son ise reklam yasağı uygulanmaya başlandı. Bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi yasaklandı. Bu konuda ilk yasak kısa süre önce Twitter tarafına da uygulandı. Ancak Twitter bir sonraki aşamaya geçilmeden Türkiye’de temsilci atamayı kabul etti.

Bu konuda ilk resmi açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, BTK E. Başkanı Dr. ÖMER FATİH SAYAN’dan geldi. Sayan, “Artık Twitter da Türkiye’de temsilci bulunduracak! Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan Twitter da temsilci atayacağını bildirdi.” dedi. Eğer Twitter Türkiye’ye temsilcisi atamasıydı bant genişliği azaltılacaktı. Bu bağlamda Twitter‘a ilk olarak nisan ayında yüzde 50’lik bant genişliği daraltması yapılacaktı. Buna rağmen halen temsilci adımı gelmezse mayıs ayında yüzde 90’lik bant genişliği daraltması devreye alınacaktı. Ancak bunlara gerek kalmadı.

Twitter kısa süre önce de önemli bir Türkiye merkezli adım attı

Twitter, geçtiğimiz yılın sonunda devlet bağlantılı kişi ve medya kuruluşlarını etiketleyerek gösterme dönemini başlattı. Bu adım ile kişilerin takip ettikleri hesap hakkında daha iyi bilgi sahibi olmasını hedefleyen şirket, sürecin “yurt dışı” ile bağlantılı içerikler ile alakalı kısmını Türkiye’de de aktif olarak kullanıyordu. İşte bu altyapı daha sonra direkt olarak Türkiye’deki hesaplar için de aktif edildi.

Artık devlet ile bağlantılı onaylı hesaplarda “Türkiye Devlet Görevlisi” ibaresi çıkıyor. Bu ibare aktif olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un hesaplarında görülebiliyor. Buna ek olarak başka birçok hesapta da bu ibare yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem