reklamı kapat

POPÜLER

ava polisi

Uçaklarda hava polisi dönemi başlıyor; işte süreçten ilk detaylar

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan yönetmelik doğrultusunda uçaklarda hava polisi dönemi başlıyor. İşte konu hakkındaki ilk detaylar;

Advertisement

Uçak kaçırmalarına veya benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı sivil polis bulundurulmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu doğrultuda da havacılık için güzel bir yeni dönem başlamış oldu. Artık Türk tescilli sivil hava araçlarında özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri yer alacak. Bu kişiler uçaklarda yolcularla mürettebatın güvenliğinden sorumlu olacak. Yapılan resmi açıklamaya göre hava polisi olarak adlandırılan güvenlik görevlilerinin görev, yetki ve sorumlulukları ise Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı ile havalimanlarından uluslararası uçuşlar yapılan illerin emniyet müdürlükleri tarafından belirlenecek. Bu kişiler yolcular tarafından tanınmayacak, süreç olabildiğince gizli tutulacak. Yani bir üniforma durumu da olmayacak. Ayrıca hava polisleri görevlendirildiği uçuşla ilgili uçuş süresi boyunca görevli sayılacak. Herhangi bir uçuşta görevlendirilen hava polisi, uçuş gerçekleştirilen ülkede uçuşun gecikmesi halinde mürettebatla birlikte hareket edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hava polisi yapılacak kişiler nasıl belirlenecek?

Söylendiği kadarıyla bu kişiler Emniyet Teşkilatı’nda en az beş sene görev yapan, en az ön lisans mezunu ve performans değerlendirmesi yüksek kişiler arasından seçilecek. Bu görev için başvuran adaylar ayrıca fiziki yeterlilik ve atış sınavından geçirilecek.

Bir uçakta kaç hava polisi görev yapacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre bir uçuşta görevlendirilecek hava polislerinin sayısı ise uçağın tipi, uçuş süresi, yolcu kapasitesi ve yolculuğun yapıldığı yerdeki risk durumuna göre belirlenecek. Ancak her durumda görev alacak polis sayısının ikiden kesinlikle az olmayacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Elon Musk, Dünya dışına yolcuk için hazırlanıyor