reklamı kapat

POPÜLER

uçan otomobil

Programa alımlar başlıyor; “Uçan otomobil mühendisliği” sınıfında öğrenci olmak ister misiniz?

Udacity isimli bir eğitim kurumu tarafından verilecek olan uçan otomobil mühendislik programı meraklılarının ilgisini çekecek.

Girişim aşamasındaki ekiplerin yanı sıra Uber, Geely, Boeing ve Toyota gibi markaların bile ciddi Ar-Ge yatırımları yaptığı “uçan otomobil” projelerinin ilk örneklerini önümüzdeki iki sene içerisinde görme ihtimalimiz çok yüksek. 2017’nin, elektrikli ve sürücüsüz otomobiller ile en çok konuşulanlarından olan bu sınıf görünüşe göre çok farklı alanlardaki kurumları da ilgisini çekmiş durumda. Dünyada ilk örneklerinden birisini göreceğimiz bu hamleyle birlikte mühendislik alanında yeni bir dal hayatımıza giriş yapıyor. Buna paralel olarak teknolojiye ilgi duyan mühendisler artık bunun bir parçası olabilmek adına kurulan programa öğrenci olarak kayıt olabilecek.

Eğitim iki dönem olacak

2012 yılında eski Stanford Üniversitesi profesörü Sebastian Thrun tarafından kurulan Udacity, uzaktan eğitim veren bir kurum olarak faaliyet gösteriyor. Uçan otomobillerin beraberinde yepyeni bir mühendislik alanı doğurduğuna ve bunun için bir eğitim programı açılabileceğini düşünen ekip, kafalarındaki planı müfredatın hazırlanmasıyla birlikte şubat ayından itibaren uygulamaya geçmeye hazırlanıyor. İlk aşamada açıklanan bilgilere göre program her ikisi de 12 hafta sürecek olan iki dönemden oluşuyor. Bunlardan ilk aşama olan Aerial Robotics, şu anda 899 dolarlık (Normalde 1.200 dolar) indirimli bir fiyatta ve 7 Şubat1.200 dolarlık ücretin gözden çıkarılması gerekiyor.

Aynı zamanda Google’ın kurucusu Larry Page’in uçan otomobil projesinde de görev almakta olan Profesör Thrun’a göre yetenekli olan birçok mühendisin bu alanda ciddi eksiklikleri var. Eğitim sayesinde konuyla ilgili açıkların kapatılabileceğinin altını çizilirken, programa 10 bin civarında öğrencinin kayıt olacağına inanılıyor. Aslında uzakta eğitim için bu büyük bir rakam olabilir lakin Udacity’nin verdiği bilgiye göre sürücüsüz otomobillerle ilgili açtıkları programdan bugüne kadar 50 bin öğrenci faydalanmış durumda. Eğitimi tamamlayan öğrencilerin önemli kurumlarda iyi pozisyonlarda işe girebileceğini ve geleceğin önemli bir parçası olabileceğini de hatırlatmakta fayda var.

İlginizi çekebilir