reklamı kapat

POPÜLER

Ultra teknolojik, her eve lazım akıllı yatak: Balluga [Video]

Rahat bir uyku uyuyamayan birinin yapacağı ilk iş normal olarak yatağını değiştirmek olacaktır değil mi? Ancak İngiliz Joe Katan, bunun yerine kendi yatağını icat etmeyi tercih etmiş. Üstelik “hazır elim değmişken öyle bir yatak yapayım ki teknolojinin tüm nimetlerinden yararlansın” demiş ve ortaya akıllı yatak Balluga çıkmış.

En iyi 20 İngiliz buluşu arasına da adını yazdırmayı başaran Balluga, içi hava dolu yüzlerce küre ve köpükle kaplı bir dış yüzeyden oluşuyor. Üzerindeki onlarca sensör ve bilgisayar sistemi sayesinde uyku boyunca kullanıcısının hareketlerini izleyerek gerekli bölgeleri destekleyen yatak, uyurken kullanıcılarına tedavi edici bir masaj da yapabiliyor. Isı sensörleri sayesinde yatak kullanıcısının vücut sıcaklığını ideal seviyede tutmayı başaran akıllı yatağın tüm ayarları kendi akıllı telefon uygulaması üzerinden yapılabiliyor.


Wi-Fi ve Bluetooth aracılığıyla akıllı cihazlara bağlanabilen Balluga, aynı zamanda kişisel bir eğlence sistemi görevi de üstlenebiliyor. Yatağa entegre ses ve projeksiyon sistemi sayesinde kullanıcılar televizyon ve eğlence konforunu yatağa taşıyabiliyor. Üstelik yatakta acil durumlar için bir yangın-duman sensörü de bulunuyor. Nasıl bir acil durumun yatağa yangın sensörü koymayı gerektireceğini kestiremediğimiz Balluga, 20 yıl garantili olarak Kasım 2014’te rahat bir uyku isteyen teknoloji severlerin beğenisine sunulacak. Yatağın fiyatı ise 1.000 pound olarak tespit edilmiş durumda.

VİDEO

YORUMLAR