reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs Apple Android Fanboy

Ünlü YouTuber’dan teknoloji dünyasının “fanboy” sorununa yönelik güzel video [İzle]

YouTube‘un teknoloji odaklı ünlü içerik üreticilerinden Jonathan Morrison, kısa süre önce teknoloji dünyasının “fanboy” sorununa yönelik iPhone Xs temelli güzel video çekti.

İnsanlar belirli konulara körü körüne bağlı kalabiliyor. Bu durum son yıllarda en çok teknoloji tarafında görülüyor. Örneğin iPhone ile Android kullanalar ya da Playstation ile Xbox kullananlar arasında bitmeyen bir savaş bulunuyor. Herkes kendi kullandığı cihazın ya da platformun daha iyi olduğunu öne sürüyor. Ancak birçok kişi yukarıda da söylediğimiz gibi bazı şeylere körü körüne bağlı kalıyor ve kulaktan dolma yorumlarda ve başkasında çok etkileniyor. İşte bunu göstermek isteyen Jonathan Morrison, kısa süre önce kendi takipçi kitlesi içerisinde bir test gerçekleştirdi. Bu testin arkasında iPhone Xs ailesinin fotoğraf kalitesiyle alakalı yapılan “kişileri fazla güzelleştiriyor” yorumları yer alıyordu. Bu yüzden Morrison kendi Instagram hesabında bir özçekim fotoğraf paylaştı. Bu fotoğrafın Google Pixel 2 ile çekildiği belirten Morrison, aslında fotoğrafı iPhone Xs Max ile çekmişti. Bunu kullanıcılara söylemeyen YouTuber, gelen yorumlar ile “fanboy” sorunun ne hale geldiğini gözler önüne serdi. Hemen herkes fotoğrafın Pixel 2 ile çekildiğini düşünerek  “tartışmasız halen en iyi kalite, bu kesin Pixel 2, Pixel 3 gelene kadar en iyi kamera, Xs’e gönderme yaparak herhangi bir makyaj efekti yok” gibi yüzlerce yorumda bulundu. Morrison videonun devamında bu kandırmacayı kişilere ufak bir ders vermek için yaptığını belirtiyor ve körü körüne önyargılı olmayın diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone Xs ve Xs Max etrafında dönen fotoğraf sorunu nereden çıkıyor?

Yeni modellerin 7 megapiksel ön kamerası iPhone X’a oranla cilde daha fazla işlem uyguluyor ve pürüzsüz hale getiriyor. Ancak bu detay kaybı yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca yeni modeller fotoğrafları çekerken daha yüksek perde hızı için eskiye oranla daha yüksek ISO seçiyor. ISO değeri arttığı zaman fotoğraftaki istenmeyen kumlama da artıyor. İşte bunu gidermek için yeni iPhone’lar iPhone X’a oranla daha çok kumlama giderme yapıyor. Burada sonucu oldukça etkileyen “agresif” seviye kumlama gidermeden bahsediliyor. Bu işlem fotoğraftaki birçok detayı tamamen ortadan kaldırıyor.