reklamı kapat

POPÜLER

uçan otomobil, otomobil

Üretiminden son anda vazgeçilen silahlı uçan otomobil projesi [Video]

Günümüzdeki savaş helikopterlerinin yerini alması düşünülen ancak son anda iptal edilen silahlı uçan otomobil projesi, oldukça ilginç bir hikayeye sahip.

Bu proje, Amerikan ordusuna hizmet etmesi için tamamlanması planlanan bir makine projesiydi. Bir internet sitesinin haberine göre bu projeyi geliştiren ekip, kendilerine Piasecki diyordu. Ekibin çalışmaları, ordu için helikoptere benzeyen ancak daha kolay kontrol edilebilen uçan makineler geliştirme üzerineydi. Projenin peşinde sadece Piasecki olmasa da uçan otomobili havalandırmayı başaran ekip, yine kendileri oldu. Piasecki’nin uçan otomobili, aynı vites kutusuna bağlı iki motor tarafından güçlendirilmişti. İki rotorla da desteklenen bu motorlardan savaş esnasında birine bir şey olduğu zaman rotorların ikisi de çalışmaya devam edebilecekti. Kontrolleri helikopterinkine oldukça da benzeyen uçan otomobil böylelikle pilotlar tarafından kolayca kullanılabilecek şekilde geliştirilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saçma bir fikir olarak görüldü

Prototipin orduya tanıtılmasıyla beğenilen uçan otomobil, daha sonra askeri standartlara daha uyumlu bir hale getirildi. İlk olarak Model 59K Sky Car ismini alan otomobil, sonradan Airgeep VZ-8P olarak isimlendirildi. Uçan otomobilin ilk uçuşu ise Haziran 1959’da gerçekleşti. Orduyu mest eden bu uçuşa Donanma’nın da şahit olabilmesi için otomobil, bir kez de Donanma için uçtu. Ancak Donanma, uçan otomobilde o kadar fazla değişiklik isteyecekti ki Piasecki bile otomobilin ilk modelden saptığını fark ederek otomobile “B” modeli demeye başladı.

Donanma, uçan otomobilin motorunu daha hafif ve daha güçlü bir modelle değiştirilmesini talep etti. Bir pilot ve bir nişancı için iki koltuğu bulunan uçan otomobile yolcular için daha sonra üç koltuk daha eklendi. İniş takımlarında da geliştirmeler yapılan uçan otomobil, su üzerine iniş yapabilecek bir konuma bile getirildi.Aldığı güncellemeler sonrası Piasecki’nin uçan otomobili, artık oldukça etkileyici bir haldeydi. Ne var ki ordu, silahlı uçan otomobilin etkileyiciliğine hala pek ikna olmamıştı. Fikri oldukça saçma bulmaya başlayan ordu, ayrıca otomobilin gerçek bir savaş esnasında da kullanışsız olacağını düşünüyordu. Böylece seri üretimi fikri reddedilen proje, yerini günümüzdeki savaş helikopterlerine bırakmış oldu.