reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet sistemi SpaceX Starlink için başarılı bir görev daha [İzle]

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ediyor. Dakikalar önce bir başarıya daha imza atıldı.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını bir kez daha alçak dünya yörüngesine çıkardı. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.440’lık ilk hedefe de oldukça yaklaşmış durumda.

Bu arada Florida’da yer alan “Cape Canaveral Space Force Station” merkezli yapılan son kalkışta kullanılan Falcon 9 roket de bir kez daha otonom deniz istasyonu Of Course I Still Love You üzerine dikey olarak indirildi. Bu Falcon 9’un daha önce Türksat 5A görevinde kullanıldığı açıklandı.

Geçtiğimiz hafta servis için önemli bir detay da gündeme gelmişti durumda. O da Starlink’in ABD ordusu tarafından askeri araçlarda (Hava araçları dahil) kullanılmak istenmesiydi. Hatta bu konuda aktif olarak testler gerçekleştirildi de aktarılmıştı. ABD ordusu için uydular üzerinden böyle bir iletişim sistemi elbette çok mantıklı görünüyor.

SpaceX Starlink sistemi başka bir konuda da ses getirmişti. Elon Musk uzaydan internetin uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getirileceğini de açıkladı. Bunun için ABD merkezli FCC’den onay bekleyen firma, şimdilik bu araçlar için nasıl bir terminal planlıyor bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut rakamlar nasıl?

Servis şu an ABD, İngiltere ve Kanada içerisinde kullanılabiliyor. Geçtiğimiz ay gelen bilgilere göre servisin beta abone sayısı da 10 bin rakamını geride bırakmış durumda.

Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan servis, beta sürecine giren kişilere şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarını sunuyor. Servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor.

Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor. Elon Musk yıl sonunda sistemde elde edilen hızın 300 Mbps seviyesine çıkacağını, gecikmenin ise 20 ms seviyesine gerileyeceğini açıklıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı