reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswagen; “Elektrikli otomobiller şimdiden yok satıyor”

Üretimdeki aksamaların yüksek taleple birleşmesiyle birlikte Volkswagen cephesinde birçok model için sipariş alımları kapatılmış durumda.

Tesla’nın Almanya’daki fabrikasında üretime başlamasıyla birlikte Avrupalı üreticilerin elektrikli otomobil tarafındaki hamleleri de beklenildiği gibi hız kazanıyor. ID.3 ile birlikte bu dönüşümde kısa sürede başarılı sonuçlar yakalayan Volkswagen, 2 yıllık periyodun sonunda binekten başlayıp SUV ve son olarak ticari tarafı da içerisine alan iddialı bir ürün gamıyla yarıştan geri kalmama konusunda kararlı. 2021 içerisinde hibrit ve tam elektrikli araç satışında çok ciddi artış kaydeden Almanya merkezli üretici, grup içerisinde yer alan Seat, Skoda, Cupra, Audi ve Porsche gibi diğer markalarla da payını yukarılarda tutmak istiyor. Son bir aydır dünya gündeminde olan Rusya-Ukrayna savaşı ise grubun tüm üyelerinde aksamalara neden olmuş durumda. Bu sebeple fabrikalarda üretim aralarına giden Volkswagen, halihazırda kullanı tarafındaki ilginin de yüksek olması sebebiyle şimdiden yok satar konumda. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Finansal Hizmetler Sorumlusu Arno Antlitz, bazı modellerde 2023 yılına kadar tüm üretim stoklarının tükendiğini ifade etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen; “elektrikli otomobil tarafındaki karlılık beklenenden hızlı”

Çip kriziyle birlikte savaşın etkisiyle baş gösteren kablo sistemleri tedariğinin talepleri karşılamada çok ciddi etki yarattığı Arno Antlitz tarafından da pek çok vurgulanıyor. Süreçle ilgili Bloomberg‘e konuşan Antlitz; “Dönüşümle birlikte kağıt üzerinde bazı beklenti ve hedefler koyuldu. Elektrikli modeller çerçevesinde ilk aşamalardan itibaren elde edilen kârlılık payı beklenden daha kısa sürede yakalandı. Bunun temel sebebi ise var olan yüksek talep. Grup içerisinde bazı araçlar için 2023’e kadar sipariş alımı kapatılmış durumda. Siparişe açık olanların birçoğu da uzun teslimat sürelerine sahip.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hammadde fiyatlarındaki artışa da dikkat çeken başarılı yönetici, bu fiyat yükselişin vites artırma konusunda en büyük engelleyicilerden biri olduğunu ifade ediyor. Doğrudan araç fiyatlarında artışa da sebep olacak hammadde etkisi, Volkswagen’in elektrikli modellerini sunacağı bazı pazarları da kısa vadede es geçmesine neden olacak gibi görünüyor. Bu “es geçme” sürecinin Türkiye gibi elektrik pazarı çok ufak ülkeleri etkilemesi de şaşırtıcı olmayacak. Marka geçtiğimiz günlerde savaştan doğan tedarik problemleri sebebiyle tüm hibrit modelleri için sipariş alımlarını da kapatmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR