reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID Buzz için önemli bir özellik daha netleşti

Önümüzdeki yıl seri üretim dinamikleriyle karşımızda olacak Volkswagen ID Buzz, grubun otonom sürüş geleceğindeki ilk temsilcisi olma yolunda.

ID ailesini genişletme konusunda hızlı hamleler atmaya devam eden Volkswagen, ID.3 sonrasında geçen 1 yılın ardından ID.4’ü de ürün gamına ekledi. Şimdilik HB ve SUV sınıflarında temsil edilen bu yeni oluşumun daha kapsamlı modellerine de şahit olmaya devam edeceğiz. Konseptler üzerinden verilen mesajlarda en merak edilen parça ise Volkswagen ID Buzz olmaya devam ediyor. Klasik T2’nin başarılı şekilde modernize edilmiş bir devamı niteliği taşıyacak olan projenin önümüzdeki yıl içerisinde somut detaylarıyla karşımızda olmasını bekliyoruz. Marka kanadı ise kademeli olarak planlardan detaylar vermeyi de ihmal etmiyor. Araçla ilgili son açıklama ise Ticari Araçlar Sorumlusu Carsten Intra’dan geldi. Intra, ID Buzz’ın tamamen otonom ilk Volkswagen olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Volkswagen ID Buzz

Volkswagen ID Buzz sürücüsüz otomobile geçişte anahtar olacak

Geçtiğimiz yıl içerisinde Ford ile Ranger-Amarok üzerinden önemli bir ticari araç ortaklığına giden Volkswagen’in, otonom sürüşteki altyapısı da bu ortaklığa dayanacak. Süreçle ilgili çok fazla detay vermekten çekinen Intra; “ID Buzz’ın, Volkswagen Grubu’nda otonom sürüş yapan ilk araç olacağını söyleyebiliriz. Bu aracın teknolojisin Ford ortaklığıyla geliştirilen Argo AI teknolojisi kullanılacak. İlk yol testlerini Buzz Cargo prototipi üzerinden yaz aylarında başlatacağız.” ifadelerine yer verdi. Bu açıklamayla paralel olarak tavan bölümünde otonom sensörler barındıran bir Buzz tasarımı da paylaşan resmi kaynaklara göre 2025 yılı kullanıcılara sunum için kilit yıl olacak. Tam otonom ID Buzz öncesinde ailenin standart versiyonları 2022’de karşımızda olacak.

İlginizi Çekebilir

Mustang Mach E