reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo “fosilsiz çelik” hamlesiyle tarihe geçti; işte planlamadan detaylar

Kendisi gibi İsveçli üretici SSAB ile ortaklığa giden Volvo, çelik üretiminin geleneksel çerçevesini kıracak hamleyle öne çıkıyor.

Çevre dostu hamlelerini operasyonlarının tamamına entegre etmeye Volvo, otomobil dünyasındaki ilklere imza atma geleneğini bu kapsama da yansıtmaya hazırlanıyor. Kendisi gibi İsveçli çelik üreticisi SSAB ile işbirliği yapan marka, otomotiv endüstrisinde kullanılacak fosilsiz, yüksek kaliteli çeliğin geliştirilmesi için çalışıyor. İşbirliği, Volvo’yu SSAB ve HYBRIT girişimi ile çalışan ilk otomobil üreticisi yapıyor. HYBRIT, SSAB, demir cevheri üreticisi LKAB ve enerji şirketi Vattenfall tarafından hayata geçirildi. Geleneksel olarak demir cevheri bazlı çelik üretimi için ihtiyaç duyulan taş kömürünü fosilsiz elektrik ve hidrojenle değiştirmeyi amaçlıyor. Sonucun, neredeyse hiç karbon ayak izi olmayan, dünyanın ilk fosilsiz çelik üretim teknolojisi olması bekleniyor. Ortak çalışma kapsamında, çelik endüstrisinde fosilsiz çelik geliştirme alanında iddialı projeler geliştirilecek.

Volvo 2025 sonrasında fosilsiz çelik kullanmaya başlayacak

Volvo, işbirliğinin bir parçası olarak HYBRIT’in İsveç, Luleå’daki pilot tesisinden, hidrojeni azaltılmış demirden yapılan SSAB çeliğini kullanan ilk otomobil üreticisi olacak. Bu çelik test amaçlı kullanılacak ve bir konsept otomobilde kullanılabilecek. SSAB, 2026 yılında piyasaya ticari ölçekte fosilsiz çelik sunmayı planlıyor. Volvo Cars ise kendi otomobilleri için fosilsiz çelik kullanan ilk otomobil üreticisi olmayı amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo CEO’su Håkan Samuelsson; “Toplam karbon ayak izimizi sürekli olarak azaltıyoruz. Çeliğin bu alanda daha fazla ilerleme sağlamak için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. SSAB ile fosilsiz çelik geliştirme konusundaki işbirliği, tedarik zincirimizde önemli emisyon düşüşleri sağlayabilir.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor