reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Westworld 2. sezon

Westworld 2. sezon için yaratıcılar spoiler vermeye hazırlanıyor

İnternetle beraber günümüzün en büyük dizi/film problemlerinden biri de spoilerlar. Özellikle Game of Thrones ile artık bir spoiler savaşına dönüşen seyir macerasına Westworld yaratıcılarından akıl almaz bir çözüm geliyor.

Advertisement

Game of Thrones ile artık spoiler konusunda yeni bir seviye atlamışken Westworld 2. sezon bölümlerinin yayınlanmasına az bir zaman kala dizinin yaratıcıları bunu engellemek için ilginç bir çözüm ortaya atıyor. HBO’nun popüler dizisine imza atan Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un tartışmalı bir fikri var. İkili tüm sezonu, sürprizleri ile beraber sezondan önce gösteren bir video hazırlamayı planlıyor. Reddit’te gerçekleşen soru cevap etkinliği sırasında yapılan açıklamada iş yine dönüp dolaşıp izleyiciye güvenmeye kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm sezonu anlatan video

Reddit spoiler konusundaki en tehlikeli yerlerden biri. Nolan ve Joy da tüm detayları içeren bir video hazırlayıp topluluğa sunmayı amaçlıyor. Herkes bu konuda hem fikir olursa, spoiler almak isteyenler videoyu izleyecek. Nolan’ın notunda “Böylelikle teori ve spoiler arasındaki farkı ayırt edip, topluluğu spoilerlardan koruyabilirsiniz.” diyor. Yani işin ucu kimsenin spoiler vermeyecek kadar bilinçli olmasına dayanıyor. Westworld gibi “beyin yakan” teorilerin oluşturulabileceği karmaşık bir dizi için açıkçası çok riskli bir hamle. Spoilerların yayılma sebebi zaten kötü niyetli kullanıcılarken, kullanıcılara güvenip hareket etmek ne kadar doğru bilemiyoruz.

Teoriler aslında spoiler olabilir ve bu ikisi arasında çok ince bir çizgi var. Bu aslında geçtiğimiz sezondan beri düşündüğümüz bir durum. Örneğin 5. sezon boyunca Game of Thrones hayranları sızan detayları korumak için ellerinden geleni yaptı, çünkü zaten ne olacağını biliyorlardı.” diyen yaratıcılar da spoiler savaşçısı hayranlara güveniyor gibi görünüyor. Reddit’te yayınllanan gönderiyi bin kişinin beğenmesi durumunda videoyu yayınlayacaklarını söyleyen yaratıcılar hedefi de hayli düşük tutmuş. Tahmin edersiniz ki gönderi 1.000’i çoktan geçti. Reddit gönderisine buradan ulaşabilirsiniz. Westworld 2. sezon bölümleri 22 Nisan’da yayınlanacak.

İlgili video

2. sezon fragmanı