reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Wonder Woman’ın gösterimi Lübnan’da yasaklanabilir

DC çizgi romanlarından uyarlanan ve büyük bir heyecanla beklenen Wonder Woman filmi Lübnan’da yasakla karşılaşabilir. Üstelik bu durumun filmin konusuyla hiçbir alakası yok.

Hollywood yapımları kimi zaman yabancı ülkelerde gösterim yasağına maruz kalabiliyor. Bu durum kimi zaman Grinin Elli Tonu gibi cinsel içeriğin fazla olmasından, kimi zaman yoğun vahşet ve kandan kaynaklanabiliyor. Kültürel farklılıkların sebep olarak gösterildiği zamanlar da oluyor. Wonder Woman’da ise durum bambaşka.

Bildiğiniz gibi filmin başrolünde yer alan Gal Gadot aslında İsrailli bir oyuncu. Hatta zamanında tüm yurttaşları gibi İsrail Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptığını da dile getirmişti. Burada aldığı eğitimin Wonder Woman rolüne hazırlanması konusunda büyük kolaylık sağladığı da malum.

Mashable‘ın haberine göre Lübnan’daki potansiyel yasağın nedeni tamamen siyasi. İsrail’le uzun süredir mücadele halinde olan Lübnan halkı başrolünde İsrailli bir oyuncunun yer aldığı Wonder Woman’ın ülkede gösterilmesine karşı çıkıyor. Çeşitli gruplar bir yılı aşkın süredir filmin gösteriminin yasaklanması için kampanya yürütüyor. Bu istek son zamanlarda ciddiye alınmaya başladı. Henüz filmin vizyona girmesine engel olacak resmi bir yasak bulunmuyor. Gösterimin yasaklanması için ilgili konseyin altı üyesinin “yasak tavsiyesinde” bulunması gerekiyor. Eğer böyle bir hamle yapılırsa Lübnan halkı DC’nin ilk kadın süper kahraman filmini olan Wonder Woman’ı izleyemeyecek.