reklamı kapat

POPÜLER

Xbox One S incelemesi

 - Güncelleme: 31 Ağustos 2016 17:16

xbox-one-s

MİNİMAL TASARIM

Xbox One’da siyah renkli bir gövde tercihinde bulunan Microsoft , yeni konsolunda beyaz renk tercihinde bulunmuş. Beyaz renkli ve ızgara tasarımlı bir gövdeyle karşımıza çıkan konsol bizce bugüne kadarki en güzel tasarıma sahip Xbox. İnce işçiliğiyle tasarım açısından bizden tam not alan konsol minimal tasarımıyla göze çarpıyor. Xbox One S, daha az yer kaplaması sebebiyle bir önceki modelden ayrılıyor. Konsolun ön ve arka tarafında toplam 3 adet USB 3.0 yer alıyor. Ön tarafta USB’ye ek olarak kumanda eşleştirme tuşu ve yeni kızılötesi yayıcı, arka tarafta ise iki adet HDMI, IR çıkışı, optik çıkışı ve Ethernet bulunuyor.

IR desteği sayesinde Xbox One S, konsolla birlikte televizyon ve uydu alıcı gibi cihazları da kontrol etmeye imkan tanıyor. Bu arada unutmadan söyleyelim; Xbox One S’te özel bir Kinect bağlantı noktasının yer almıyor. Microsoft, Xbox One S’le birlikte oyun kumandasında da yeniliğe gitmiş durumda. Bluetooth desteğine kavuşan konsolla aynı renkte olan kumanda bundan böyle 5,5 metrelik kablosuz kapsama alanı sunuyor.

Arka kısmında dokulu tutma kollarının yer aldığı kumanda Windows 10 PC’ler tabletler ve telefonlarla uyumlu şekilde çalışıyor.

xbox-one-s-remote
Yeni kumanda ne yazik ki daha önce kumanda da olduğu gibi yalnızca Xbox One onaylı kulaklıklarla uyumlu şekilde çalışıyor. İstediğiniz kulaklığı kumandada kullanabilmek için Xbox One Stereo kulaklık adaptörünü satın almak gerekiyor. Xbox One S’in dikkat çeken özelliklerinden biri de dahili güç kaynağına sahip olması. Konsol dahili güç kaynağını bünyesinde barındırması sayesinde hantal görünümlü adaptöre ihtiyaç duymuyor ve güç kablosuyla çalışabiliyor. Xbox One S tüm bunların yanında Xbox One’dan farklı olarak dikey olarak da kullanılabiliyor. Microsoft’un bize gönderdiği 2 TB’lık modelin kutu içeriğinden stand çıksa da 500 GB’lık ve 1 TB’lık modellerde dikey kullanım için ekstradan stand satın almak gerekiyor.