reklamı kapat

POPÜLER

Xbox One S incelemesi

 - Güncelleme: 31 Ağustos 2016 17:16

Xbox One S

4K VİDEO ve HDR DESTEĞİ

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Xbox One sahip olduğu 4K ve HDR desteğiyle farkını ortaya koyuyor. Xbox One S, 4K oyunları çalıştıramasa da 4K video desteğiyle dikkat çekiyor. 4K uyumlu televizyonlarla uyumlu şekilde çalışan konsol 4K Ultra HD Blu-ray’leri sorunsuz bir şekilde oynatabiliyor. Konsol bununla birlikte Netflix üzerinden 4K video izlemeye de olanak sağlıyor. Türkiye’de Netflix üzerinden 4K videolar izlemeyi planlıyorsanız ayda yaklaşık 40 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Şu anda piyasada satılan 4K Blu-ray oynatıcıların fiyatlarının yüksek olması Xbox One S’i satın almayı cazip kılıyor. Konsol oyunları 4K çözünürlükte çalıştıramasa da bu oyunları 4K’ye yükselterek (upscale) oynatabiliyor. Pek tabii 4K yükseltmenin gerçek bir 4K oyun deneyimi sunamadığını söyleyelim. Xbox One S’i Xbox One’dan ayıran bir diğer fark HDR.

HDR özelliği sayesinde konsol, geniş bir renk aralığı ve doygunluğu sunuyor. Parlak ve zengin renklerle konsol çok daha gerçekçi bir deneyime sahip.

HDR bununla birlikte gerçek siyah ve koyu renklerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Şu an için Gears of War 4 ve Forza Horizon 3 gibi sınırlı sayıda oyuna destek veren HDR’ın son model 4K televizyonlarda yer aldığını da belirtmekte yarar var. HDMI 2.0a bağlantıya destek veren konsol bu sayede 4K çözünürlüğü 60 Hz’de görüntüleyebiliyor. Xbox One’da olduğu gibi 1,75 GHz’lik sekiz çekirdekli AMD Jaguar işlemcisinden ve 12 çekirdek grafik ünitesinden güç alan konsolun grafik işlemcisinin saat hızı 853 MHz’den 914 MHz’e çıkmış durumda. Xbox One S’i Xbox One’dan performans açısından ayrılmasını sağlayan bir diğer fark ise işlem gücü. Xbox One S, 1,4 teraflops işlem gücüne, Xbox One ise 1,31 teraflops işlem gücüne sahip.