reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi hızlı şarj GaN 65W

Xiaomi imzalı hızlı şarj cihazından çok şaşırtan haber

Akıllı telefon tarafının dev isimlerinden Xiaomi, 65W GaN hızlı şarj cihazı ile sanıyoruz daha önce duymadığımız bir gelişme ile gündemde bulunuyor.

GaN temelli hızlı şarj cihazları son dönemde popülerliklerini artırıyor. GaN yani yarı iletken malzeme gallium nitride temelli şarj cihazları, silikon temelli olanlardan daha az parçaya ihtiyaç duyuyor ve böylece ufak boyutlarda ancak yüksek çıkış verebilen şarj cihazlarına imkan tanıyor. İşte bunlar arasında yer alan Xiaomi imzalı 65W GaN hızlı şarj cihazı, aktarıldığı kadarıyla potansiyel bir güvenlik açığına sahip. Modelin donanımsal bir yangın çıkarma, telefonlara ya da kendisine zarar verme bir üretim / kalite sorunu söz konusu değil. Ancak cihazın içerisinde kullanılan eFlash / MTP çipi ve kullandığı firmware, söylendiği kadarıyla şifrelenmemiş durumda. İşte bunun kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilebileceği aktarılıyor. Hacker’ların bunu kullanarak cihazın voltaj değerlerini yangı çıkaracak seviyeye çekebileceği aktarılıyor. Bu yüzden de dikkat çeken ürünün satıştan kaldırıldığı aktarılıyor. Xiaomi’nin sorunu çözdükten sonra ürünü yeniden satışa sunacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi 65W Gan hızlı şarj cihazı için kötü oldu

Elbette her zaman taşınabilecek ve yüksek güç sunacak şarj cihazları oldukça güzel görünüyor. Yeni sistemler ile telefonlar çok kısa süreli şarjla ile tam günü dolu dolu geçirmemize imkan tanıyacak gibi görünüyor. Süreçte böyle ilginç bir durumla karşı karşıya kalmak ise oldukça şaşırtıyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin Türkiye’de de satılacak yeni katlanabilir telefonu