reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi tarafından tepki çeken gizlilik ihlali konusuna resmi cevap!

Akıllı telefon tarafının dikkat çeken ismi Xiaomi, kısa süre önce hoş olmayan bir gelişme ile karşımıza çıkmıştı. İşte bu konuya firmadan resmi bir cevap geldi.

Geçtiğimiz gün bulunduğu kadarıyla Xiaomi telefonların yerleşik internet tarayıcıları, “Incognito” yani gizli mod açıldığında dahi cihazlardan veri topluyor. Bu verileri Alibaba tarafından sağlanan belirli bir sunucuya aktardığı söylenen firma, kullanıcı gizliliğini ihlal ediyor diye ciddi tepkiler almıştı. Araştırmacılara göre firma ziyaret edilen internet siteleri, tüm arama motoru aramaları ve yerleşik haber akışındaki tüm etkileşimleri takip ediyor ve kayıt altına alıyor. Bu arada durumun sadece bununla sınırlı olmadığı da aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla Xiaomi’nin telefonları kullanıcıların cihazlarda hangi dosyayı açtığını, sistem bilgilerini ya da hangi sayfayı açtığını da kaydediyor ve bir sunucuya aktarıyor. İşte bu konuda firmanın resmi blog sayfasında bir yazı yayımlandı. Sürece hızlı bir cevap veren firma, ilk olarak açık şekilde kullanıcı gizliliğini ihlal edecek bir adım atmadıklarını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi konu hakkında kendisine güveniyor

Firma “sistem bilgileri, tercihler, kullanıcı arayüzü özellik kullanımı, yanıt hızı, performans, bellek kullanımı ve kilitlenme raporları” gibi detayların cihazlardan toplandığını aktarıyor. Ancak bunların kişilerin gizliliğini ihlal etmediği, çünkü kişisel veriler olmadığı söyleniyor. Bu veriler ile birisinin kim olduğunu belirlemenin mümkün olmadığı aktarılıyor. Firma tarayıcıları üstünden URL adreslerini takip edildiğini de söylüyor. Bu da yavaş açılan internet sitelerini tespit etmek için kullanılıyor deniyor. Firma bu belirlenen sitelerin daha hızlı açılması için tarayıcılarda geliştirmeler yapılıyor diyor.

Mi Account temelinde spesifik olarak açılması halinde tarayıcı verilerini sunucu üstünde saklandığını da belirten Xiaomi, kesinlikle “Incognito” yani gizli mod açıkken veri toplanmadığını açıklıyor. Hatta bunu göstermek adına tarayıcılarından birisini kodlarını gösteren firma, buna rağmen güvenlik araştırmacılarını ikna edebilmiş değil. Araştırmacılar halen verilerin Incognito modu altında başka bir sunucuya aktarıldığı belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni arayüzü MIUI 12