reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi tarafından tepki çeken gizlilik ihlali konusuna yeni hamle!

Akıllı telefon tarafının dikkat çeken ismi Xiaomi, tepki çeken gizlilik ihlali konusuna yeni bir adımın haberini verdi. Firma güncelleme yapıyor.

Bilmeyenler için geçtiğimiz gün Xiaomi telefonların yerleşik internet tarayıcıları, “Incognito” yani gizli mod açıldığında dahi cihazlardan veri topladığı ortaya çıkmıştı. Bu verileri Alibaba tarafından sağlanan belirli bir sunucuya aktardığı belirlenen firma, kullanıcı gizliliğini ihlal ediyor diye ciddi tepkiler almıştı. Araştırmacılara göre firma ziyaret edilen internet siteleri, tüm arama motoru aramaları ve yerleşik haber akışındaki tüm etkileşimleri takip ediyor ve kayıt altına alıyor. Bu arada durumun sadece bununla sınırlı olmadığı da aktarılmıştı. Araştırmacılar Xiaomi imzalı telefonlar kullanıcıların cihazlarda hangi dosyayı açtığını, sistem bilgilerini ya da hangi sayfayı açtığını da kaydediyor ve bir sunucuya aktarıyor demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi bu konuya resmi bir cevap verdi

Bir blog yazısı yayımlayan firma, açık şekilde kullanıcı gizliliğini ihlal edecek bir adım atmadıklarını aktarmıştı. Xiaomi “sistem bilgileri, tercihler, kullanıcı arayüzü özellik kullanımı, yanıt hızı, performans, bellek kullanımı ve kilitlenme raporları” gibi detayların cihazlardan toplandığını açıkladı. Ancak bunların kişilerin gizliliğini ihlal etmediği, çünkü kişisel veriler olmadığı söylendi. Bu veriler ile birisinin kim olduğunu belirlemenin mümkün olmadığı özellikle belirtildi. Firma bu açıklamada tarayıcıları üstünden URL adreslerini takip edildiğini de söyledi. Bu da yavaş açılan internet sitelerini tespit etmek için kullanılıyor denildi. Mi Account temelinde açılması halinde tarayıcı verilerini sunucu üstünde saklandığını da belirten Xiaomi, kesinlikle “Incognito” yani gizli mod açıkken veri toplanmadığını açıkladı.

İşte tüm bunların üstünde bir yazı daha yayımlayan Xiaomi, yakında yayımlanacak bir sonraki Mint Browser ve Mi Browser güncellemesi ile tarayıcılara bir seçenek koyulacağını aktardı. Söylendiği kadarıyla bu seçenek sayesinde Incognito modu tamamen veri toplamaz hale getirilebilecek. Böylelikle de gizlilik ihlali konusundaki endişeler tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Firma normalde olması gereken hiçbir veriyi toplamama özelliğini bu tarayıcılarda standart olarak açık mı yoksa kapalı mı bıracak yakında öğreneceğiz.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni arayüzü MIUI 12