reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi tarafından tepki çeken gizlilik ihlali gelişmesi

Son dönemde birçok farklı akıllı telefon ile gündeme gelen Xiaomi, bu sefer hoş olmayan bir gelişme ile karşımızda. Bu gelişme kullanıcıları kızdırıyor.

Xiaomi, MIUI 12 arayüzü ile güvenlik konusunda önemli adımlar attı. Firma kullanıcı güvenliğine ve mahremiyete çok önem verdiklerini aktardı. Ancak şimdi ortaya çıkan bir gelişme üzücü şekilde tam tersi bir durumu gözler önüne seriyor. Çünkü bulunduğu kadarıyla Xiaomi telefonların yerleşik internet tarayıcıları (Net olarak, MIUI ile gelen ile Mi Browser Pro ve Mint Browser), “Incognito” yani gizli mod açıldığında dahi cihazlardan veri topluyor. Bu verileri Alibaba tarafından sağlanan belirli bir sunucuya aktardığı aktarılan tarayıcı, burada ziyaret edilen internet siteleri, tüm arama motoru aramaları ve firmanın haber akışındaki tüm etkileşimleri takip ediyor ve kayıt altına alıyor deniyor. Bu durum elbette kullanıcıdan gizli şekilde yapılıyor, bu da şu an büyük tepki çekiyor. Bu arada durumun sadece bununla sınırlı olmadığı da aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla Xiaomi’nin telefonların kullanıcıların cihazlarda hangi dosyayı açtığı, sistem bilgileri ya da hangi sayfayı açtığını da kaydediyor ve bir sunucuya aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi bu durumu kabul etmiyor

Firma tarayıcının verileri Incognito modunda toplamadığını belirtiyor ve açık şekilde bulunan iddiaları reddediyor. Ancak güvenlik araştırmacılarının bu konuda elinde video kaydı dahi bulunuyor. Firmanın bu videoya rağmen durumu reddettiği söyleniyor. Biliyorsunuz hemen her tarayıcı verileri açık veya gizli şekilde topluyor. Ancak özellikle Incognito modunun gerçekten gizli olması gerekiyor. Firma bazı cihaz verilerinin ise şifreli olarak toplandığı aktarıyor. Ancak bunların da detayları tam olarak verilmiyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni arayüzü MIUI 12