reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi ekran altı kamera
Xiaomi ekran altı kamera

Xiaomi’den ekran altı kamera teknolojisine yönelik önemli hamle

Xiaomi, ekran altı kamera kullanımı konusunda çok ciddi görünüyor. Hatta firma burada tek bir kamera ile sınırlı kalmak istemiyor.

Akıllı telefonların çerçevelerini inceltmek adına hayatımıza giren çentikler, ekran delikleri ve motorlu / kızaklı sistemler biliyorsunuz çok yakında tarih oluyor. Bunun arkasında Xiaomi ve OPPO gibi firmaların aktif olarak geliştirdiği ekran altı ön kamera teknolojisi yer alıyor. İşte bu altyapıda Xiaomi’nin çoklu kullanım planları yaptığı da ortaya çıktı. Firmanın aldığı yeni patentlerde iki tane ön kamerayı ekran altına aldığı görülüyor. Burada geniş açı + ultra geniş açı ya da geniş açı + derinlik sensörü gibi kurulumların planlandığı açıklanıyor. Daha önce bu teknoloji hakkında bir açıklama yapan Xiaomi, ön kameranın ekranın altına alınmasını “şeffaf ekran” altyapısı mümkün kılıyor diyor. Panelin ufak bir bölümünü şeffaf hale getiren firma, bunu transparan katot ile transparan anot kullanarak elde ediyor. Normal ekranlardan en büyük fark bu olan yeni teknoloji, böylelikle tam ekran deneyimini mümkün kılıyor. Bu sistemde 20 megapiksel bir ön kamera kullandığını belirten firma, transparan ekranın aynı zamanda bir lens olarak görev yaptığını da söylüyor. Bu sayede sensöre daha fazla ışık girebiliyor. Ekran altına alınan ön kamera, kullanılmadığı zaman çok yakından bakılmazsa ekrana entegre parmak izi okuyucular gibi görünmüyor.

Xiaomi ekran altı kamera
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi 2020’de kullanıma girebilir

Xiaomi’yle beraber OPPO’nun da 2020’de ön kamerası ekranın altında yer alan bir akılı telefon modelin satışa sunması bekleniyor. Hatta firmanın burada çıkışı 2020’deki ilk amiral gemisi ile yapması bekleniyor.

İlgili Video