reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi’nin Siri’ye rakip asistanı Xiao AI ile tanışın [Video]

Xiaomi, Siri, Cortana, Google Asistan ve Amazon Alexa gibi dijital asistanlara rakip olarak geliştirdiği sesli asistanı tanıttı. Xiao AI adını taşıyan dijital asistan, Apple’ın Siri teknolojisinde olduğu gibi kullanıcıların sordukları sorulara cevap verebiliyor.

Kullanıcılar hava durumu ve trafik bilgisi hakkında bilgi alabiliyor. Sesli olarak uygulamaları açabilen asistan aynı zamanda çeviri de yapabiliyor. Örneğin bir restorana gittiğinizde Xiao AI, menüleri farklı dillere çevirebiliyor.  Matematik fotoğrafları da çözebilen asistan, dilediğiniz şarkıları da çalabiliyor. Akıllı ev cihazlarına da destek veren asistan, telefonunuza ışığı kapat veya aç dediğinizde ışığı açıp veya kapatabiliyor. Sesli asistanın şimdilik Hindistan ve Çin haricindeki ülkeler için kullanıma sunulması beklenmiyor. Önümüzdeki aylarda Xiaomi, sesli asistanı diğer ülkelere de getirme ihtimali pek tabii muhtemel.

Advertisement

Xiaomi geçtiğimiz günlerde Microsoft ile ortaklığa sahip olduğunu duyurmuştu, yapılan iş birliği Cortana ses asistanı Mi AI Hoparlör ile entegre etmeyi içeriyordu. İş birliğinin telefonları kapsamadığını söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi’nin amiral gemisi telefonu: Mi Mix 2S

Sesli asistan kısa bir süre önce duyurulan şirketin amiral gemisi telefonu Mi Mix 2S’te çalışıyor. Xiaomi Mi Mix 2‘nin üzerine gelen Mi Mix 2S, görebileceğiniz üzere benzer bir tasarımı kullanıyor. Telefon 5,99 inç IPS LCD Full Screen 2.0 ekranla geliyor. 18:9 en boy oranına sahip bu ekranda 2160×1080 piksel çözünürlük sunuluyor. Mi Mix 2’den daha fazla ekran-gövde oranına sahip cihaz, ekran deneyimi konusunda sorunsuz görünüyor. Performans tarafında ise karşımıza üç farklı versiyon çıkıyor. İsteğe bağlı olarak telefon 6GB RAM + 64GB depolama, 6GB RAM + 128GB depolama ve 8GB RAM + 256GB depolama (Kral versiyonu) ile satın alınabiliyor.

Video