reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

“Yakın Arkadaşlar” özelliğini anlamlı hale getirecek Instagram uygulaması

Facebook, Instagram için Direct uygulamasına son verdikten sonra şimdi yeni bir uygulamayla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor: Threads.

Facebook, çatısı altındaki en popüler uygulamalardan bir diğeri olan Instagram için hayli dikkat çekici yeni bir uygulamayı geliştirmeye başlamış durumda. Verge‘ün haberine göre Threads isimli uygulama Instagram’ın “Yakın Arkadaşlar” özelliğiyle beraber çalışıyor. Yeni servis temelde aslında bir “mesajlaşma ve takip” uygulaması. Kullanıcılar arasında canlı konum, hız ve pil gücünün durumu paylaşılıyor. Platformun geçtiğimiz aylarda kapattığı Direct gibi mesaj da atabileceğiniz uygulamada Instagram’ın fotoğraf ve videolar için geliştirilen filtre ve özelliklerini de kullanabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram içindeki “Yakın Arkadaş” özelliğiyle çalışıyor

Uygulama tüm bunları otomatik olarak yapıyor ve bilgileri yazının başında da belirttiğimiz gibi sadece Yakın Arkadaşlar listesine eklediğiniz kişilerle paylaşıyor. Yakın Arkadaşlar özelliği de böylece bir parça daha “anlamlı” hale geliyor. Bildiğiniz gibi aylar önce platforma gelen bu özellik şimdilik hikaye paylaşımlarında kullanılıyor. Herkesin değil de sadece bir grup yakın arkadaşınızın görmesini istediğiniz hikayeleri onlara özel olarak paylaşabiliyorsunuz.

Anlık konum bilgisinin paylaşılıyor olması ise bu Yakın Arkadaşlar listesinin daha büyük bir titizlikle seçilmesi gerektiğini düşündürüyor. Uygulama şimdilik kapalı test aşamasında ve şirket içinde denemeleri yapılıyor. Şu anki erken erişim haliyle de konum bilgisini doğrudan paylaşmak yerine “hareket halinde” bildirisiyle karşı tarafa yansıtıyor. Ancak son kararda tam konum bilgisinin uygulamada yer alması bekleniyor. Bu noktada ise bazı soru işaretleri de yüzeye çıkıyor. Yakın Arkadaşlar temasının en önemli noktalarından biri bu listeye eklendiğinizde size özel bir bildirim gelmemesi. Yani biri sizi yakın arkadaş listesine eklerse bunu ancak o listeye özel bir şey paylaştığında anlayabiliyorsunuz. Tabii ki doğal olarak sizin karşı tarafı ekleme zorunluluğunuz yok. Threads’le beraber ise anlık paylaşım için iki tarafın birbirini eklemek zorunda olup olmadığı net değil. Öte yandan eklemeyen kişinin anlık bilgileri iletilmeyeceği için kişiler arası bazı sosyal sıkıntılar yaşanabilir.

Instagram şimdilik uygulamaya dair resmi bir açıklama yapmıyor. Ancak uygulama çalışma şekli itibarıyla halihazırda kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilebilir gibi görünüyor. Şirket için testleri gerçekleştirilen uygulama henüz dışarıya dahi açılmamışken, Threads’in hayata geçtiğini dahi göremeyebiliriz tabii.

İlginizi çekebilir

Misfit Vapor X tanıtımı