reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Q9S

Yapay zekayla tüm içerikleri 8K’ya dönüştüren televizyon: Samsung Q9S

Samsung, 85 inçlik 8K QLED televizyonuyla performans çıtasını en üst noktaya taşıyor. CES Fuarı kapsamında duyurusu gerçekleşen televizyon, kısa bir süre önce tanıtılan LG’nin 88 inçlik 8K televizyonunun karşısına çıkıyor.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde Samsung’un televizyonu herhangi bir video içeriğini 8K çözünürlüğe dönüştürebiliyor. Samsung Q9S adını taşıyan televizyonda QLED teknolojisi kullanılıyor. Organik ışık yayan diyot anlamına gelen OLED teknolojisi yerine QLED teknolojisi kullanan Samsung, televizyonunda kuantum noktalarını kullanıyor. OLED televizyonlarla karşılaştırıldığında daha yüksek parlaklık değeri sunan QLED aynı zamanda çok daha canlı renkler sunuyor. Geniş renk yelpazesi, yüksek kontrast oranı ve parlaklık sunan televizyon doğal görüntüler için görüntü işlemeyi 64 kat artırabiliyor. Düşük çözünürlüklü videoları 8K çözünürlüğe dönüştürmek için patentli bir algoritma kullanan televizyon zamanla kendi kendine öğretilen yapay zeka teknolojisiyle geliyor.

Samsung’dan sınırları zorlayan QLED TV

7.680 x 4.320 piksel çözünürlük değeriyle 4K’tan iki kat, Full HD’den ise tam 16 kat daha yüksek çözünürlük vadeden televizyonun satış fiyatı ise henüz açıklanmadı. 8K televizyonun çok yüksek bir fiyattan satışa sunulacağını şimdiden söylemek mümkün.  Samsung’un 2013 yılında tanıttığı 85 inçlik 4K televizyonunun fiyatınını 40 bin dolar olduğunu hatırlatmakta yarar var.