reklamı kapat

POPÜLER

Maserati MC20

Yarış DNA’sı modern dünyaya döndü; karşınızda Maserati MC20

Uzun süredir devam eden bir bekleyiş sürecimiz daha sona erdi. Maserati MC20, MC12’nin ardından markanın yarış genetiklerini sokaklara taşıyacak.

Ghibli Hybrid ile elektrik gücüne geçiş sürecinde önemli bir adım atan Maserati, kendisinden asıl beklenen ana yemeği de nihayet resmiyete kavuştudu. 2014 yılında tanıtımı gerçekleştirilen konsept Alfieri’nin ardından bu beklentileri tavan yaptıran İtalyan üretici, seri üretim hamlesini ise “MC” rozeti üzerinden hayata geçiriyor. Gün içerisinde sızıntı görselleri üzerinden tasarım dinamiklerini gördüğümüz Maserati MC20, tasarımın da ötesinde niteliklerle kayıtlara geçecek. Markanın kendi içerisinde geliştirdiği motorun kullanıldığı otomobil, ortadan motorlu altyapı mimarisi ve arkadan çekiş deneyimiyle ilgi toplayacak gibi görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maserati MC20 teknik özellikleri

MC20’nin rakamsal verilerine baktığımızda ilk olarak elmas niteliğinde parlayan yepyeni motora göz gezdirmemiz gerekiyor. 3.0 litrelik V6 makine 621 beygir güç ve 730 Nm tork üretiyor. 8 kademeli otomatik şanzımanla kombin edilen bu motor, MC20’yi 0’dan 100’e sadece 2,9 saniyede taşıyor. Elektrikli otomobillere göz kırpan bu ivmelenme verileri, 323 km/s’lik maksimum sürat ile nabızları yüksekte tutmaya devam edecek. Rakamsal veri başlığı altında aracın güç/ağırlık oranından da bahsetmek gerekiyor. Monokok yapıda karbon fiber bir şasisi olan MC20, 1.500 kilogramlık toplam ağırlık değeriyle yola iniyor. Bu da yapılan hesaplamalar sonucunda 2,3 kilogram başına 1 beygirlik oran getiriyor. Aynı tabloda ton başında yaklaşık 415 beygirlik bir sonuçtan da bahsetmek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tanıtım öncesinde sizlerle paylaştığımız gibi MC20’nin tam elektrikli versiyonunu da pazarda göreceğiz. Şimdilik bu paketle ilgili çok fazla veri paylaşmayan Maserati, 2,8 saniyelik 0-100, 310 km/s maksimum sürat ve 323 kilometrelik menzil gibi rakamları şu an için ön plana çıkartıyor. Aracın kokpit dinamikleri de bolca karbon fiber alaşım malzemeyle geliyor. Modern dijital teknolojinin nimetlerini burada görüyoruz. 10,3 inçlik multimedya ekran ile birlikte aynı ebattaki sürücü ekranı buradaki temel deneyim elemanları arasında. Son olarak da aracın ebatlarına da yakıdan bakalım. Paylaşılan tabloda MC20’nin 1.965 milimetre genişliğe, 1.221 milimetre yüksekliğe, 4.669 milimetre uzunluğa ve 2.700 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte 100 litre arkada 50 litre önde olmak üzere toplamda 150 litrelik bir bagaj alanı kullanıcılara sunuluyor. Yurt dışında 210.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan MC20’nin ilk teslimatları 2021 içerisinde başlayacak.

İlgili video

Levante tanıtım filmi