reklamı kapat

POPÜLER

Netflix When They See Us

Yayınlandığı günden bu yana zirveden inmeyen Netflix dizisi

Netflix, platformun izlenmelerde zirveye oturan yeni dizisini açıkladı. When They See Us, 13 günde tüm platformu ele geçiriyor.

HBO gerçek hayattan kurgulanan mini dizisi Chernobyl ile gündemden düşmezken; benzer bir durum Netflix için de geçerli. Netflix’in 31 Mayıs‘ta platformuna dahil ettiği orijinal mini dizisi When They See Us, büyük bir başarıya imza atıyor. Platformun Amerika hesabından yapılan açıklamaya göre, mini seri 13 gün boyunca her gün platformun en çok izlenen serisi olmuş. Amerika kütüphanesinin genişliği düşünülünce bu veri hayli başarılı diyebiliriz. Öte yandan tam olarak ne kadar izlenmeye ulaştığını söylemek mümkün değil. Hatta platform bu kez abone sayısı dahi paylaşmıyor. Hatırlarsanız Bird Box rekor kırdığında, abone sayısı paylaşılmıştı. Ancak verilere göre her gün izlenen diziler arasında zirvede olduğunu biliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix orijinali When They See Us konusu

Dört bölümlük bu mini seri gerçek hayattan uyarlanıyor. 1989 baharına gittiğimiz dizinin yayınlanan resmi konusu şu şekilde: “Harlemli beş genç, haksız yere Central Park’taki vahşi bir saldırıyla suçlanınca kendilerini bir kabusun içinde sıkışıp kalmış bulur.


16 Nisan 1989’da Central Park’ta koşu yapan 28 yaşındaki beyaz bir kadına düzenlenen vahşi saldırı sonucu yaşları 14 ile 16 arasında değişen beş siyahi ve hispanik genç tutuklanıyor. Central Park Beşlisi olarak anılan bu gençlerin hikayesindeki en büyük sorun ise aslında bu suçu onların işlememiş olması…

Ava DuVernay tarafından yaratılan, yazılan ve yönetilen dizi, Amerikan ceza hukukunda yaşanan çöküşü de gözler önüne seriyor. Dizinin Amerika’da büyük ilgi görmesi ise çok şaşırtıcı değil. En ünlü davalardan biri olan Central Park Beşlisi davasını anlatan DuVernay ise izleyicilere teşekkürünü Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Mini diziyi buradan izleyebilirsiniz.

İlginizi çekeblir

Dizinin Türkçe altyazılı fragmanı