reklamı kapat

POPÜLER

Yeni BMW M3 hakkında heyecanlandıran detay

Yeni BMW M3 2020 yılında ortaya çıkması beklenen bir model. Alman üreticinin efsanevi spor-sedan’ı tarihinde ilk kez standart haliyle dört tekerlekten çekişli olarak sunulacak.

BMW M ürün planlama departmanının başındaki isim Carsten Pies, İngiliz evo‘ya verdiği röportajda 2020 M3‘ün teknik detaylarının bir kısmını açıkladı. Pies, gelecek nesil M3’ün yeni bir 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli turboşarjlı motora sahip olacağını; sekiz oranlı otomatik bir şanzımanın ve M5’te gördüğümüz xDrive dört tekerlekten çekiş sisteminin de standart olarak sunulacağını açıklıyor. Yakın zamanda tanıtımı yapılan X3 M ve X4 M modellerinde gördüğümüz yeni 3.0 litrelik motor, M3 için iki farklı güç seviyesiyle sunulacak. Standart model 480 HP üretecekken, Competition modellerinde motorun 510 HP‘lik bir versiyonu kullanılacak. Yeni M3, tıpkı M5’te de olduğu gibi “Drift” moduna da sahip olacak. Yani sürücüler istekleri doğrultusunda otomobili arkadan itişli hale getirebilecekler. Son bir kaç nesildir olduğu gibi yeni BMW M3 de standart 3 Serisi’nden tamamen farklı ön ve arka şasi elemanlarına ve fazladan şasi gergilerine sahip olacak. Kullanılacak olan adaptif süspansiyon sistemi ise, yine aktarım sisteminde olduğu gibi M5’ten alınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Manuel şanzıman ihtimali

Yeni otomobil, ikonik M3’ün tarihinde bir başka ilke daha imza atıyor; model standart haliyle otomatik bir şanzımana sahip olacak. Bu durum bir kısım BMW meraklısını üzebilir; ancak Bavyeralı üreticinin “Pure” isimli özel bir versiyon geliştirme ihtimali var. M3’ün bu versiyonu sadece arkadan itişli olacak ve altı oranlı manuel bir şanzımanla satılacak. Ancak Pure modelinin motor gücü, şanzıman bileşenlerini korumak adına 454 HP‘ye çekilmiş olacak. Yeni BMW M3’ün dünya prömiyeri bu sene Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Fotoğraflar: CarScoops

İlginizi Çekebilir

Yeni 7 serisi