reklamı kapat

POPÜLER

Lada Niva

Yeni nesil hazırlıkları; Lada Niva ailesinde bir versiyonun üretimi duruyor

Önümüzdeki 2 yıllık süreç içerisinde yeni nesline kavuşacak olan Lada Niva ailesinin beş kapılı versiyonu üretim bandından kalkıyor.

İçerisinde bulunduğu Renault Grubu’nun dönüşüm planı kapsamında nihayet yenilenme dönemine girmeye hazırlanan Lada, bu kapsamda efsane modeli Niva’yı 44 yıl sonra yeni nesline kavuşturmak için çalışma gerçekleştirecek. 2021’in ilk günlerinde açıklanan planın ilk detaylarına göre 2024 yılında tamamen farklı ve modern dinamiklerle yeniden doğmasını beklediğimiz Lada Niva için, halihazırda satışta olan ürün gamı için hareketlenmeler de başladı. Marka tarafı, satış adetleri nispeten daha düşük olan beş kapılı Niva versiyonlarının üretimi 2021 Aralık itibarıyla sonlandırılacağını duyurdu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lada Niva 5 kapı için talepler beklenen seviyeye ulaşmadı

Klasik üç kapılı versiyondan sonra ürün gamına eklenen ve 25 yılı aşkın süredir satışta olan beş kapılı Niva’nın satışlarda bekleneni veremediğini görüyoruz. Standart pakete göre 500 milimetrelik aks mesafesi artışının paralelinde çok daha ferah bir yaşam alanı sunan model, 1993 yılından beridir yaklaşık 100 bin adetlik satış rakamı yakalamış durumda. Bu değerin 70’lerin sonundan beridir satışta olan klasik versiyonda 3 milyondan fazla olması, beş kapılı dinamiklerin kullanıcıların dikkatini çok fazla çekmediğini gösteriyor. Arazi odaklı kullanım odağında tercih edilen Niva’nın, kompakt formülde daha verimli olduğunu da biliyoruz. Küresel çapta yaşanan tedarik sıkıntıları nedeniyle bir süre üretimine ara da verilen beş kapılı Niva, Rusya’da 10.556 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor. Modelin Türkiye’deki liste fiyatı ise 256.794 TL’den başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR