reklamı kapat

POPÜLER

2019 Peugeot 508

Yeni Peugeot 508 için Türkiye’ye geliş tarihi belli oldu

Tanıtımının üzerinden oldukça uzun zaman geçmesinin ardından Türkiye’ye geliş süreci merak edilen yeni nesil Peugeot 508 için artık elimizde net bir tarih var.

Yeni jenerasyon Peugeot 508 geçirdiği evrimle birlikte istisnasız hemen herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Gerek dış gerekse iç tasarımında yapılan dokunuşlarla kendisinden sonra gelecek olan 208 ve 2008 gibi modellere de ışık tutan bu önemli ismin Türkiye’ye geliş süreciyse beklenenden biraz daha uzun sürmüş durumda. Küresel tanıtım etkinliğinin Şubat 2018‘de gerçekleştiğini düşündüğümüz zaman önümüzde 1,5 yılı bulan bir zaman dilimi olduğunu daha net bir şekilde görebiliyoruz. Bir süredir bizim de özellikle kafamızı kurcalayan satış süreciyle ilgili yaptığımız görüşmede, yeni Peugeot 508 ile ilgili artık elimizde net bir tarih olduğunu söyleyebiliyoruz. Eğer bir terslik olmaz ise 31 Ekim‘de düzenlenecek bir etkinlikle lansmanı yapılacak olan aracın satışları da kasım ayı itibarıyla başlayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Peugeot 508 hakkında bilmeniz gerekenler

2019 model yılıyla Türkiye pazarına girmesini beklediğimiz yeni 508, bugüne gelene kadar farklı versiyonlarıyla da gündeme geldi. İçerisinde station wagon ve hibritin de bulunduğu bu versiyonlarla birlikte, aracın Euro NCAP çarpışma testinde gösterdiği başarılı sonuçlara da şahit olduk. Türkiye satışları öncesinde ise yeni jenerasyonun öne çıkan parçalarına bakarak bilgilerimizi tazeleyebiliriz. Bir önceki jenerasyona göre 70 kilogram daha hafif olduğu açıklanan yeni 508’in ebat kısmında ise görünüme paralel değişimler dikkatimizi çekmişti.


Audi A5 Sportback ile hemen hemen aynı ebatlara sahip olan ve uzunluğu 80 milimetre kısaltılarak 4.750 milimetreye çekilen araç 1.403 milimetre yüksekliğe ve 2.793 milimetre aks mesafesine sahip. Bagaj hacmi konusunda ufak da olsa iyileştirmenin gözlemlendiği modeldeki değer 473 litreden 487 litreye çıkartılmış durumda. Koltukların pasif hale getirilmesiyle birlikte buradaki kullanım alanının 1.537 litreye kadar artış gösterebilecek. Elektronik destek asistanı kısmında da beklediğimiz gibi zengin parçalarla donatılan 508’de segmentinde bir ilk olan gece görüş sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil Otomatik Acil Durum Freni, çarpışma uyarısı, aktif şeritten çıkma uyarısı, sürücü yorgunluk uyarısı, otomatik far kontrolü, hız sınırı ve trafik ışıkları tanımlaması, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi yardımcılar görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelin kaputunun altında da Euro 6.c normuna uyumlu dizel ve benzinli seçenekler ilk adımda ön plana çıkarılmıştı. Benzinli kısmında 180 ve 225 beygir güç üreten 1,6 litrelik makineye yer veren Peugeot, dizel cephesinde ise 1,5 ve 2.0 litrelik üniteler sunuyor. Dizel motorlar için açıklanan güç değerleri 130, 160 ve 180 beygir şeklinde sıralanırken şanzıman ayağında altı ileri manuel ve 8 ileri otomatik tercih edilebilecek. Bizim de katılacağımız lansman etkinliğinde Türkiye için ilk motor ve versiyon seçeneklerini öğreneceğimiz 508 ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili video

Yeni Peugeot 508 çarpışma testi