reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Zelanda Cami saldırıları

Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen cami saldırıları hakkında şok edici sosyal medya detayı

Bugün tüm herkes güne çok üzücü bir haberle başladı. Yeni Zelanda Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. İşte bu saldırıyla alakalı şok edici bir konu ortaya çıktı.

Açıklanan son bilgilere göre Yeni Zelanda’da da meydana gelen cami saldırıları sırasında tam 49 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi yaralandı. İşte bu korkunç saldırıyı gerekleştiren kişi, tüm saldırı anını Facebook üzerinden canlı olarak yayınladı. İlginç olarak birçok sosyal medya platformunda halen izlenebilen video, olayın nasıl gerçekleştiğini en açık şekilde gözler önüne seriyor. Ancak olayın esas şok eden kısmı, bu olayın sosyal medya üzerinden dağıtılacak / paylaşılacak şekilde önceden planlanmış olması. Söylendiği kadarıyla bu saldırıdan önce saldırının canlı olarak yayımlanacağını göster bir poster hazırlanmıştı. Ayrıca 8chan üzerinden bir manifesto yayımlandığı (Saldırıya yönelik duyuru oylama yapılması) ve saldırının kısa süre içerisinde başta Reddit olmak üzere büyük çaplı Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram paylaşımlarıyla (17 dakikalık video) yayıldığı söyleniyor. NTV’de yer alan habere göre saldırıyı 2 yıl önce planlayan Brenton Tarrant, katliam öncesinde bahsettiğimiz manifestonu Twitter hesabından da yayımlamıştı. Türklere” başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş durumda:

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında.”

Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. 

Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Zelanda merkezli cami saldırıları kanımızı dondurdu

Çok etkili şekilde sosyal medya kullanılarak bir anda tüm dünyaya yayılan görüntülerin dağıtılması ve önceden bilgisi alınmış gibi duran olayın nasıl engellenemediği gerçekten anlaşılamıyor. Göstere göstere geldiği görülen olay hakkında Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern “Tarihte benzeri görülmemiş bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bunun Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir” diyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung uzaya Galaxy S10 gönderdi