reklamı kapat

POPÜLER

2022 Lamborghini Countach

Yeniden doğuş tamamlandı; karşınızda 2022 Lamborghini Countach

Amerika’da düzenlenen etkinlikle örtülerinden kurtulan 2022 Lamborghini Countach, Sian projesinden taşıdığı izlerle dikkat çekiyor.

Countach yaratıldıktan sonra tüm süper otomobil piyasasında dengeleri tamamen değiştirmişti. Bu durum bizim sınırlarımız ve tutumumuz için de geçerli.” 70’li yılların ilk dönemlerinde yüzünü gösteren ve kelimenin tam anlamıyla kendisinden sonra hiçbir şeyi artık eskisi gibi yerinde bırakmayan bir otomobil oldu Countach. Efsane tasarımcı Marcello Gandini’nin de yukarıdaki sözleriyle tasvir ettiği bu otomobilin bir efsaneye dönüşmesi de çok uzun sürmemişti. Tasarım ilhamı uzaydan alınarak bizleri Harley Earl döneminin radikal Amerikan otomobillerinin paralel evreninde hissettiren Countach, bugün yeniden doğdu. Sızıntı görselleri üzerinden merkezinin alındığı çizgilerini tanıtımı öncesinde görme şansına eriştiğimiz 2022 Lamborghini Countach, 2019 yılında konsept olarak tanıtılan Sian modelinden hem motor hem de çizgilerini alarak güncel dünyaya taşınıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla 2022 Lamborghini Countach

Countach LPI 800-4 adıyla kayıtlara geçecek olan yeni versiyon aslında en temelde Aventador altyapısı üzerine geliştirilen bir otomobil olacak. Gövde üzerinde yapılan dokunuşlarla marka tasarımcılarının klasik modele göndermeleriyle süslendiğini gördüğümüz modelde, günümüz Lambo modellerinden alışık olduğumuz altıgen formlu paneller dikkat çekiyor. Otomobilin özellikle ön bölümüyle klasik Countach ile çok başarılı genetik eşleşmeleri olduğunu söyleyebiliriz. Arka taraf ise büyük oranda Sian’ın çizgilerinin korunuşuna ev sahipliği yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Countach’ın motor bölümünde ise ufak bir elektrik motoruyla desteklenen V12’nin devamlılığı söz konusu. 6,5 litre hacminde olan atmosferik makine tek başına 780 PS güç üretiyor. 48V’luk başlangıç jeneratörlü elektrik ünitesinin 34 PS’lik bir güçle desteklemesiyle birlikte de ortaya ortaya 810 PS’e yaklaşan toplam güç değeri çıkıyor. Tork değerinin 720 Nm ile 730 Nm aralığında olması da masada görünenler arasında.

Kuru ağırlığı 1.595 kilogram olarak paylaşılan modelin güç/ağırlık oranı ise “503 beygir/ton” şeklinde. Yeni Countach’ın performans değerlerine baktığımızda, 0’dan 100’e hızlanmasını 2,8 saniyede tamamladığını görüyoruz. 0-200’ü 8,6 saniye olan otomobilin maksimum sürat değeriyse 355 km/s ile limitli. Toplamda sadece 112 adet üretilecek olan Countach’ın 2 milyon euro civarında etiketi olacak. İlk teslimatlar ise 2022’nin ilk çeyreği içerisi işaret ediliyor.

İlgili video

Ferrari Roma