reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil ile birlikte bir ilke imza atılıyor

Yerli otomobil hakkındaki detaylar gün ışığına çıkmaya devam ediyor. Yerli otomobil fabrikasının temelinin atılmasının ardından otomobille birlikte sektörde yeni bir adımın da atılması bekleniyor.

Yerli otomobille birlikte Türkiye’de yeni plaka sistemine geçiş yapılacağı belirtiliyor. Türkiye’de plaka kullanımında alüminyum plaka tercih edilirken Avrupa’da pleksi plakalar kullanılıyor. Avrupa plaka pazarının şimdiden 700 milyon avroya ulaştığı belirtiliyor. Pazardaki en yüksek büyümeyi ticari araçların oluşturduğu ifade ediliyor. Türkiye’ nin de yerli otomobille birlikte pleksi plaka kullanımına ve üretimine geçmesi bekleniyor. Büyüyen otomobil piyasasında yerli otomobille adından söz ettirmek isteyen ülkemiz, pleksi plaka dönemine geçerek yeni dönemde dünya araç plakası pazarından da payını almak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil ile gelmesi beklenen pleksi plakanın avantajları

Tasarım olarak pleksi plakanın daha güzel durmasının yanında,yazıcı teknolojisi ile yapıldığı için, harfler çok daha net okunuyor. Silinme veya kavlama gibi bir sorunla karşılaşılmıyor. Çünkü harflerin üzerinde pleksi koruyucu bulunuyor. Mevcut kamera okuma sistemiyle kış aylarında oluşan kar ve çamurda araçların sadece yüzde 50’ sinin plakası okunabiliyor. Pleksi plakada yüzey kaygan olduğu için, bu sorun ortadan kalkmış oluyor. Pleksi plakada seri numarası bulunması ise baskı yapan operatöre kadar bilenebilmesini sağlıyor. Merakla beklenen yerli otomobilin 2022 yılında yollarda olması bekleniyor.

İlgili video

Seri üretim için ilk adım; Otomobil fabrikasında temel atıldı!