reklamı kapat

POPÜLER

Yerli ve milli ses haberleşme sistemi

Yerli ve milli ses haberleşme sistemi

Yerli otomobil, yerli helikopter ve yerli faytonun ardından şimdi de IP tabanlı yerli ve milli ses haberleşme sistemi tanıtıldı. Türkiye’deki 11 havalimanında kullanılmaya başlanan sistem pilotlar ile kule arasında gerçekleşen konuşmayı sağlıyor.

Ankara merkezli ONUR Mühendislik A.Ş. tarafından geliştirilen IP tabanlı  sistem (OCS-NG4000), bugüne kadar TSK tarafından kullanılıyordu. DHMİ tarafından da tedarik edilen sistem, Gaziantep, Muş, Adana, Siirt, Sinop, Van, Şırnak, Bingöl, Kastamonu, Aydın ile Ordu-Giresun havalimanlarında kullanılmaya başlandı. Sistemin ilk uçuşlu kabul testinin Aydın Havalimanı’nda yapıldığını belirtelim.

Yerli ve milli ses haberleşme sistemi hakkında açıklama

ONUR Genel Müdürü Noyan Dede yerli ve milli ses haberleşmeyle için şu ifadeleri kullandı: “Aynı sistemle geçtiğimiz yıl ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından düzenlenen testlere katılmıştık. Sistemimiz, yeni nesil standart isterlerin tümünü karşıladı. Aydın’daki ilk inişin ardından da pilotlar, ‘daha önce kuleyi hiç bu kadar net duymamıştık’ diyerek bizleri tebrik etti. Sistemin en önemli özelliği, üç dört operatörün yapacağı işin bir operatör tarafından yapılmasına imkan vermesi ve tek bir panel üzerinden tüm haberleşmenin yönetiliyor olması. Yerli imkanlarla geliştirdiğimiz sistem, yurt dışından alınan sistemlere oranla en az yüzde 30 tasarruf sağlıyor. En katı yurt dışı otoritelerinden övgü alan sistemlerimizi önümüzdeki süreçte gündemde olacak Hava Trafik Kontrol Merkezi modernizasyon projeleri için hazırladık.”

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu