reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube üstünden para kazanmak için yeni yollar

Dünyanın en büyük video platformu konumunda yer alan YouTube, VidCon kapsamında içerik üreticileri memnun edecek yeni duyurular yaptı.

Google’ın sahibi olduğu açık ara en çok kullanıcıya sahip video platformu YouTube, VidCon kapsamında önemli duyurular gerçekleştirdi. Başarılı YouTuber’ların yılda beş hatta altı haneli paralar kazanmaya başladığını belirten firma, para konusunda yeni adımlar atıyor. Burada ilk olarak “paralı kanal abonelik sistemine” eklenecek seviyeler öne çıkıyor. Kişiler şu an destekli bölgelerde aylık 4,99 dolar ile bir kanala özel abone olabiliyor. Bunun karşılığında içerik üretici özel canlı yayınlar ya da ekstra videolar sunuyor. İşte bu abonelik sürecine beş farklı seviye geliyor. Daha yüksek ve düşük abonelik fiyatlarıyla bu tarafın gelir akışını daha da artacak gibi görünüyor. Özellikle düşük seçenekler daha fazla kişiye ulaşmak adına çok önemli görünüyor.

Bir diğer yenilik ise Super Chat altyapısı temelinde hazırlanan Super Stickers oluyor. Super Chat altyapısında YouTube canlı yayınlarına paralı yorum yapılabiliyor. Aynı süreçte çalışan Super Stickers, kişilere parayla alabilecekleri hareketli çıkartmalar sunuyor. Bu da içerik üreticilere ekstra bir gelir kaynağı olacak gibi görünüyor. Buna ek olarak firma kıyafet / aksesuar satış sürecinde Crowdmade, DFTBA, Fanjoy, Represent ve Rooster Teeth gibi isimlerle de çalışacaklarını duyuruyor.

YouTube para harici başka yenilikler de duyurdu

Burada ise karşımıza “Learning Playlists” çıkıyor. Bu sayede kanal sahiplerini videolarını bölümler halinde organize edebiliyor. Bu yeni özelliklerin birçoğu şimdilik sadece Amerika’da açık ve belirli içerik üreticilerde test ediliyor. Ancak global çıkışın da yapılacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Game Of Thrones mobil oyunu