reklamı kapat

POPÜLER

Honda Kurumask

Yüzde 99 etkili; Honda’dan otomobillere “anti-virüs maskesi”

Honda Japonya tarafından geliştirilen “The Kurumask” projesi, Koronavirüs günlerinde kullanıcıları virüslerden koruma garantisi veriyor.

Koronavirüs süreci özellikle ilk dönemlerde otomobil pazarında ciddi negatif etkiler ortaya çıkarttı. Fabrika kapatmalara kadar giden hamlelerin ardından küresel bazda üretim sıkıntılarının yaşandığı günlerin ardından, var olan ortama uyum niteliğinde hamleler de görme fırsatına eriştik. Aslında bu durum bir anlamda suyun içerisine girdiği kabın şeklini alması gibi planlamaları ortaya çıkarttı. “Virüs geçirmeyen otomobil” ve eve teslimat gibi ilgi çekici başlıklarla farklı çözümler üreten markalar arasında Honda da dahil oldu. Şirket, “The Kurumask” (Otomobil Maskesi) adını verdiği donanımla, 15 dakikalık filtre işlemiyle bakteri ve virüslerin geçini engellemeyi garanti ediyor.

Honda Kurumask

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda, “Kurumask” ilhamını Yusufcuk Kuşu’ndan alıyor

Otomobiller için koronavirüs maskesi olarak da dolaylı yoldan tanıtılan filtrenin virüsleri yüzde 99,8 oranında engellediğini görüyoruz. Bu değerin 24 saatlik kullanımda yüzde 99,9’a kadar çıkıyor olması da dikkat çekiyor. Projenin çıkış noktasıysa Yusufcuk Kuşları üzerinde yapılan akademik bir çalışamadan geliyor. Honda’nın da merkeze aldığı çalışmaların açıklanan sonuçlarında, Yusufcuk Kuşu’nun kanatlarını temiz tutmak adına mikronluk ebatlarda sivri uçlarından salgıladığı sıvıdan faydalandığını görüyoruz. Benzer prensip, Honda’nın klima sistemlerine entegre ettiği filtresinin içeriğinde de virüs ve bakterileri tutmak ve yok etmek için kullanılıyor. Geliştirme ekibi, maskenin her biri farklı özelliklere sahip dört tür virüse karşı etkili olduğunu doğruluyor. Kurumask filtresi ilk olarak 25 Kasım itibarıyla piyasaya sunulan N-Box modellerinde kullanılmaya başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotuyla tanışın