reklamı kapat

POPÜLER

Zack Snyder

Zack Snyder’ın yeni filmi, bu zamana kadarki en tartışmalı projesi olacak

Batman v Superman: Dawn of Justice ve takibinde Justice League’in ardından Zack Snyder DC’ye biraz ara veriyor. Yönetmenin yeni filmi Ayn Rand’in kitabı Fountainhead‘in uyarlaması olacak.

Son dönemlerde çizgi roman uyarlamalarıyla gündemden düşmeyen Zack Snyder, 2016’dan beri ortalarda dolaşan Ayn Rand’in Fountainhead kitabının uyarlaması için nihayet açıklama yaptı. 2016’da kitabın haklarının Warner Bros.’ta olduğunu ve bunun üzerine çalıştığını kaydeden Snyder, sıradaki projesinin bu olduğunu doğruladı. Sosyal medya platformu Vero‘da fazlasıyla aktif olan Snyder, “Sıradaki projeniz nedir?” sorusuna Fountainhead cevabını verdi. Hayli tartışmalı bir kitap olan Fountainhead’e Snyder’ın dokunuşu nasıl olacak merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fountainhead’in konusu

1943 tarihli Fountainhead, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Yazar Rand’in soğuk bir dünya yarattığını söyleyen eleştirmenler yazarı kadın karakterleri de önemsizmiş gibi resmetmekle suçlamıştı. Eleştirmenler Rand’in kadın karakterlerin erkek karakterlerle denk değil, onların ihtiyaçlarına hizmet eden karakterler olarak kitapta yer aldığını belirtmişti. Kitabın içeriğinde ise bu iddiaları destekleyen sahneler yer alıyor. Snyder’ın kitabın modern halini uyarlayacağı düşünülünce nasıl bir yorum katacağı bu eleştirilerle beraber daha da merak edilen bir detay oluyor. Snyder filmle ilgili detaylı bilgi henüz paylaşmadı.

Kitap özünde mimar Howard Roark’ın hikayesini anlatıyor. Diğer mimarların fikirlerinin dışında bambaşka bir vizyona sahip olan karakterimiz çoğunluk arasına kendini dahil etmeyi reddediyor. Modernist fikirleriyle, aldığı tepkilere rağmen kendi adımlarını atıyor.

Fountainhead’in Türkçe baskısı da bulunuyor. En son Plato Yayınları tarafından Hayatın Kaynağı ismiyle çevrilen kitabın baskısını bulmak ise çok kolay değil. Ancak “Bir pınar ki” ve “Pınar” isimleriyle iki farklı yayın evinin daha geçmişte çevirdiği kitabı belki sahaflarda bulabilirsiniz.

Kitabın 1949 yapımı bir filmi de bulunuyor. Fragmanını haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video