TEST ETTİK
PlayStation VR incelemesi PlayStation VR incelemesi

POPÜLER

3

Kolayı içme suyuna çeviren makine

Günümüzde kola bulmak, içmek için temiz su bulmaktan neredeyse daha kolay. Bu çelişkiye kafayı takan Hollandalı tasarımcı, kahverengi sıvıyı yeniden içilebilir temiz suya çeviren bir cihaz geliştirdi.

Hollandalı sanatçı ve tasarımcı Helmut Smits‘in Amsterdam Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Martien Wubdemann ile birlikte geliştirdiği ve “The Real Thing” adını verdiği cihaz, basit bir çalışma prensibine sahip. İlk etapta temel damıtma süreci uygulayan makine, kolayı kaynatıyor ve oluşan su buharını başka bir bardakta biriktiriyor. Sonuç olarak ortaya temiz ve içilebilir olduğu söylenen su çıkıyor.

The-Real-Thing-Cola-to-Water-3
İcadını elbette seri üretime geçirme gibi bir fikri olmadığını belirten Smits, bunu dikkat çekme ve toplumsal bilinç oluşturma amaçlı yaptığını söylüyor. Dünyanın bazı yerlerinde kola bulmanın, temiz suya erişmekten daha kolay olduğunun altını çizen tasarımcı, garanti olarak gördüğümüz şeylerin aslında çabucak yok olmaya ne kadar meyilli olduğunu vurguluyor.

YORUMLAR
  • Mert İmir

    Bu cihaz zaten cocacola’da var. Cola alan müesseselerde bulunan suya benzer sıvılar bunun ıspatı. Herkes bu markaları biliyor artık!!!

  • XMorp

    Damıtılan su (saf su) içerisinde herhangi bir Protein içermediği için, içilebilir bir su değildir.

  • ilkay

    suda protein olmaz hocam. diğer söylediğine katılıyorum.

ANKET

Oyun oynarken en çok vakit geçirdiğiniz platform hangisi?

Loading ... Loading ...