reklamı kapat

POPÜLER

Bing

2013’te Bing’de en çok aranan teknoloji cihazları

Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğlence odaklı teknoloji cihazları kullanıcılardan yoğun ilgi gördü. Firmalarca piyasaya sürülen birçok ürün büyük ses getirirken dikkatler yine oyun konsolları üzerindeydi. Peki 2013’ün en çok aranan, merak edilen cihazları neydi?

Gelişen teknoloji ve değişen kullanıcı alışkanlıkları kalite çıtasının her geçen gün giderek yükselmesine sebep oldu. Gerek donanım altyapısı gerek fonksiyonel özellikleriyle kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması bakımından yıl boyunca birbirinden üstün cihazlar raflardaki yerini aldı. Farklı kategorilerdeki yüzlerce ürün teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırırken, bazılarıise bir adım öne çıkmayı başardı. İşte Bing arama sonuçlarına göre 2013’ün en çok merak edilenleri.

Xbox

Xbox One

22 Kasım’da 13 ülkede satışa sunulan Xbox One, yenilenen kullanıcı arayüzü ve donanım özellikleriyle beğeni topluyor. 471 dolara üretilen konsol  ilk 24 saat içerisinde 1 milyon, 18 günde ise toplamda 2 milyondan fazla satarak dikkatleri üzerine çekti. Ses komutlarıyla kontrol edilebilen cihaz için özel tasarımlar da geliştirildi.

iPhone

iPhone 5s iPhone 5c

Apple için devrim niteliği taşıyan 2013 oldukça hızlı ve bir o kadar da verimli geçti. Öyle ki eylül ayında iki farklı iPhone modeliyle karşımıza çıkan teknoloji devi, -her ne kadar satış oranlarında beklentileri karşılamasa da- cep dostu şeklinde anılan plastik gövdeli 5C modelini yayınladı. Diğer taraftan iOS 7 ile birlikte işletim sistemini de sil baştan yaratan firma, kamera iyileştirmelerinin yanı sıra parmak izi okuyucusu, 64 bit mimarili A7 işlemci ve farklı renk seçenekleriyle ilklere imza attı.

Android

Android 4.4 KitKat

Mobil cihazlar arasında pastanın büyük dilimini elinde bulunduran Android, yayınlanan KitKat sürümüyle adından söz ettiriyor. Yazılım için ilk kez sponsorluk anlaşması imzalayan firma bunun için çikolata üreticisi Nestle’yi tercih etti. Tanıtım ve pazarlama sürecinde düzenlediği kampanyalarla daha fazla kişiye ulaşmayı başaran Google, düşük özellikteki cihazlarda dahi yüksek performans sunmayı hedefliyor.

iPad

iPad Air Retina iPad mini

Bu yıl retina ekranlı iPad mini ve iPad Air olmak üzere iki farklı tablet modeliyle boy gösteren iPad 10 saatlik pil ömrü, iyileştirilmiş kamera ve işlemci desteğiyle kategorisinde öne çıkıyor.

Windows Phone

Windows Phone 8

Yapılan araştırmalara göre üçüncü çeyrekte yüzde 156 büyümeye imza atarak akıllı telefon platformları arasında üçüncü sırada bulunan Windows Phone, phablet (akıllı telefon + tablet) piyasasına da gözünü dikmiş durumda. Microsoft’un Nokia’nın cihazlar ve servisler bölümünü  7,2 milyar dolara satın almasıyla dengeler değişirken, bu birlikteliğin asıl meyvelerini 2014 yılında vermesi bekleniyor.

Surface

Microsoft Surface

Ekim ayında güncellenen tabletleriyle karşımıza çıkan Microsoft, Surface ve Surface Pro 2’yu duyurdu. Özellikle cihazın ayakta durmasını sağlayan geliştirilmiş destek kolu ve fonksiyonel klavyesi en önemli yeniliklerin başında geliyor.

PlayStation

playstation 4

Elbette 2013’ün en çok ses getiren firmalarından biri de Sony. 2006’da PlayStation 3’ün çıkmasının ardından oyun tutkunları çok geçmeden gelecek nesil konsolu merak etmeye başladı. Aradan geçen 7 yılın ardından dördüncü sürümü yayınlayan şirket ilk günde 1 milyon konsol sattı. Türkiye pazarına 13 Aralık’ta 1.399 TL fiyatla giren PlayStation 4 adeta yeniden yaratıldı.

Nintendo

Nintendo 2DS

Konsol departmanlarını birleştirerek Kyoto’ta 600 milyon liralık geliştirme tesisi kurma kararı alan Nintendo, Wii U’nun 400 bin satış barajını geçmesiyle yüzleri güldürdü. Diğer taraftan Nintendo 3DS için Mario Party ve Legend of Zelda oyunlarını yayınlayan firma, 2013’te taşınabilir konsolları da unutmadı.

BlackBerry

BlackBerry Z10

Yıl boyunca dalgalı seyirle adından söz ettiren BlackBerry hayli sıkıntılı günler yaşadı. Yeni çıkan cihazların beklenen ilgiyi görmemesi ve satışlarının öngörülen değerlerin altında kalması işten çıkarmaları da beraberinde getirdi. İkinci çeyrekte bir milyar dolar zarar açıklayan Kanada merkezli şirket, 4500 çalışanıyla ilişiğini kesmek zorunda kaldı. Yılın son döneminde yaklaşık 4,7 milyar dolar karşılığında Fairfax Financial Holdings’e satılması gündeme gelen BlackBerry, daha sonra anlaşmadan vazgeçerek protokollere son verdi. Üstelik BlackBerry Messenger’ı Android ve iOS platformlarına getiren firma, böylelikle hayli kritik bir adım atarak rekabete yeni bir boyut kazandırdı.

Kinde Fire

Amazon Kindle Fire HDX

Tablet kategorisinin önemli oyuncularından Kindle Fire listenin son üyesi konumunda. 2,2 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 işlemci ve 2 GB RAM ile güçlendirilmiş Amazon Kindle Fire HDX, 7 ve 8,9 inç iki farklı seçenekle boy gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER