reklamı kapat

POPÜLER

Project Chaos

3.000 beygir güç, 500 km/s maksimum hız; Yunanistan’ın süper otomobili Project Chaos ortalığı karıştıracak

Uzun süredir ipucu niteliğindeki görüntüleri üzerinden ilgi çekmeye çalışan Project Chaos, bu ilgiyi iddia edilen rakamsal verileriyle tüm dünyada yakalayacak.

Vietnam’ın ilk otomobili Vinfast‘i hayata geçirdiği bir dönem içerisinde, Yunanistan cephesinde de oldukça heyecanlı gelişmeler karşımıza çıkıyor. Ülkenin ilk süper otomobilini geliştirmek için kollarını sıvayan Spyros Panopoulos Automotive, bir süredir bu araçla ilgili ipucu niteliğinde görsellerle dikkatleri toplamayı başardı. Project Chaos adıyla anılan ve ilk anından itibaren ciddi bir iddia ortaya koyan otomobille ilgili resmi kaynaklardan yeni rakamsal veriler gönderildi. Araçta üç boyutlu yazıcı teknolojisi başta olmak üzere pek çok son nesil parçadan faylanmaya hazırlanan marka, motor bölümünde de akılda kalıcı olacak. Nitekim gönderilen verilere baktığımızda bizleri 3.000 beygirlik güce sahip bir süper otomobilin beklediğini artık biliyoruz.

Project Chaos için açıklanan teknik veriler

Spyros Panopoulos Automotive tarafından paylaşılan verilere göre otomobilde 4.0 litrelik twin-turbo V8 mimarili bir motor kullanılacak. Marka fiyat ve istek odaklı olarak bu motoru iki farklı seviyedeki rakamlarla sunmayı planlıyor. 3.000 beygirlik güç burada tavan olarak belirlenirken, giriş seviyesinde ise 2.000 beygirlik optimizasyon da tercih edilebilecek. Motorun içerisindeki teknik parçalara da burada ayrı bir parantez açmak şart. Nitekim listede; titanyum alaşım egzantrik milleri, 3D yazıcıdan üretilen piston ve bağlatı rotları standart olarak karşımıza çıkıyor. 3.000 beygirlik pakette ise karbon fiber rot ve seramik piston gibi değişimlerle işler bambaşka bir noktaya taşınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu önemli malzemeleri aracın diğer bölümlerinde de görmek mümkün. Titanyum egzoz, magnezyum fren kaliperleri, karbon fiber destekli turbo, titanyum jantlar ve krank mili gibi önemli parçaları da bu kapsamda listede görüyoruz. Makinede böylesine iddialı bir bileşimin bir araya gelmesiyle, ortaya da bir o kadar iddialı rakamsal veriler çıkıyor haliyle. Markanın iddiasında göre aracın 0’dan 100’e hızlanması 1,8 saniye gibi komik bir süre alıyor. Bununla birlikte 100-200 km/s ara hızlanma 2,6 saniye, 160-241 ara hızlanmasıyla 2,2 saniye sürüyor. Beklenen maksimum değeriyse 500 km/s. Normal planlama gereği iptal edilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması gereken araç için yeni bir organizasyon hazırlığının yapılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Lamborghini Huracan EVO Spyder