reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon rehberi: En yeni en güçlü

Apple iPhone 4S
Apple iPhone 4S
Dünyanın en çok konuşulan, en popüler mobil iletişim ve eğlence cihazı iPhone, kısa bir süre önce yenilendi. Sebebini anlamadığımız bir şekilde oluşan iPhone 5 beklentisi karşılanmadı. Aslında Apple istikrarlı tavrını korudu ve aynen iPhone 3G modelinden sonra 3GS’i kullanıcıların beğenisine sunduğu gibi 4 sonrasında da daha güçlü 4S modelini satışa sundu. Cihaz tasarım olarak iPhone 4 ile neredeyse aynı. Bire bir boyutlardaki kasası üzerinde ufak farklılıklar sunuyor. İlk dikkati çeken, metal çerçeve. Antenlerin bulunduğu bu çerçeve 4S üzerinde farklı birleşim noktalarına sahip. Bu değişikliğin sebebi muhtemelen iPhone 4’teki çekim problemi. Zira iPhone 4S’te bu tip bir problem buulunmuyor. Bir diğer tasarımsal farklılık ise sol yandaki ses kontrol tuşlarının hafif aşağıya kaydırılmış olması. Bu da yeni kılıflar satmak için yapılan ticari bir hamle olma ihtimalini akıllara getiriyor. Fazla detaya girmeden iPhone 4S’in fiziksel özelliklerine göz atalım. Cihazın önü ve arkası aynı teknolojiyle üretilen dayanıklı cam kaplamaya sahip. Tamamen simetrik bir tasarım sunan iPhone 4S üzerinde 3,5 inç büyüklüğünde birden fazla dokunuşu algılayabilen hassas bir ekran bulunuyor. LED arka aydınlatmalı LCD ekran IPS teknolojisiyle geliştirilmiş. Bu ekran türü mevcut en kaliteli teknolojilerden biri. 640×960 piksel çözünürlük sunan iPhone 4S ekranı Retina ekran olarak adlandırılıyor. Bunun sebebi inç başına 330 piksel yoğunlukla çıplak gözle piksel boşluklarını görmenin imkansız olması. Bu değerlerle iPhone 4 ve 4S’i ekran performansı açısından henüz yakalayabilen bir mobil iletişim cihazı bulunmuyor. Fakat rakip markaların sabit ivmeyle her seferinde daha büyük ekranlı bir cihaz üretmesi karşısında iPhone 4 ve 4S’in ekran boyutunu küçük bulduğunu söyleyen kullanıcıların sayısı hızla artıyor.

YÜKSEK İŞLEM GÜCÜ
Apple iPhone 4S, donanım olarak şimdiye kadar üretilmiş en güçlü iPhone. Aslına bakarsanız henüz iPhone 4 kullanıcıları sahip oldukları cihazın performansından memnunlar. Ancak gelişen oyun ve uygulamalarla yakın zamanda iPhone 4S gücünü çok daha etkin bir şekilde ortaya koyabilecek diye düşünüyoruz. iPhone 4S üzerinde çift çekirdekli 1 GHz işlemci bulunuyor. 512 MB RAM bellek ile çalışan iOS işletim sistemi, yeni üretilen Android’li cihazlara bakılırsa nispeten daha az sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor. Bu iki ana bileşen ile iPhone 4S uygulama başlangıç süreleri, oyun performansı, internet tarama hızı gibi kategorilerde iPhone 4’ü geride bırakıyor. A5 işlemci bir önceki modele göre daha az enerji tükettiğinden iPhone 4S’in pil ömrü de daha uzun. Donanım olarak iPhone 4S’in sunduğu birkaç yenilik daha var. Örneğin HSDPA (indirme) hızı bir önceki modelde 7.2 Mb/sn iken 4S üzerinde iki katına çıkarılarak 14.4 Mb/sn’ye yükseltilmiş. Yeni iPhone’un 64 GB kapasiteli versiyonu da bulunuyor.

YENİ İŞLETİM SİSTEMİ
Apple iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında aynı işletim sistemini sunuyor. iOS olarak isimlendirilen işletim sistemi 5’inci versiyonuna ulaştı. Bu versiyon iPhone 4S ile standart olarak geliyor ve geriye dönük olarak 3GS modeline kadar kullanılabiliyor. iOS 5’in sunduğu özelliklerin tamamından yararlanmak istiyorsanız iPhone 4S edinmeniz gerekiyor. Çünkü bazı özellikler iPhone 4’te bile desteklenmiyor. iOS 5, önceki versiyonlara göre yüzlerce yenilik sunuyor. Rakiplerin anlık bildirimler konusunda yaptığı ataklara cevap niteliğindeki yeni bildirim sistemi, iPhone 4S üzerinde uygulamaların detaylı bir şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Artık bildirimler o an kullanmakta olduğunuz uygulamayı engellemeyecek şekilde ekranın üstünden tek satır halinde görüntüleniyor. Ayrıca üstten açılan bildirim penceresi sayesinde tüm bildirimleri tek ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Fakat bildirim penceresinin Android üzerindekiyle neredeyse aynı olması biraz düşündürücü. Bildirim altyapısı kilit ekranıyla da entegre hale getirilmiş. Cihaz kilitliyken gelen bildirimler ekranda satırlar halinde görüntüleniyor. Herhangi bir bildirimin simgesini sağa doğru kaydırarak doğrudan ilgili uygulamaya ulaşabiliyorsunuz. iOS 5 ile birlikte gelen iMessage uygulaması, standart mesaj uygulamasını tam bir anlık iletişim platformuna çeviriyor. iPhone 4S kullanıcıları diğer iPhone, iPad ve iPod touch’larla internet bağlantısı üzerinden operatöre SMS ücreti ödemeden mesajlaşabiliyor. iOS 5 ile Twitter sisteme entegre edilmiş. Ayarlardan hesap bilgilerinizi girdikten sonra iPhone 4S ile birçok uygulamadan doğrudan Twitter gönderisi yapmak mümkün. Ses tuşu ile çekim yapma, cihaz üzerinde galeri düzenleme, çimdik hareketi ile yakınlaşma ve hizalama ızgarası iPhone 4S’i yüksek performanslı bir dijital kameraya dönüştürüyor. iPhone 4S’i satın alacak kullanıcılar iOS 5 sayesinde bilgisayara ihtiyaç duymadan cihazlarını kullanmaya başlayabilecek. İnternet üzerinden yazılım güncelleme ve aktivasyon işlemlerini yapabilen 4S, kablosuz senkronizasyon ve iCloud servisleriyle bağımsız bir mobil bilgisayar haline geliyor. Apple iOS 5 ile yeni uygulamaları da kullanıcıların beğenisine sundu. iOS 5 ile gelen iPhone 4S üzerinde Hatırlatmalar, Gazete Bayisi uygulamaları yüklü oluyor. GPS destekli hatırlatma uygulaması sayesinde bir yere vardığınızda veya oradan ayrıldığınızda hatırlatılmak üzere notlar kaydedebiliyorsunuz. Gazete Bayisi ise iPad kadar olmasa da birçok gazete ve dergiyi avucunuzun içine getiriyor. Yine kablosuz olarak uygulama, gazete ve dergilerin otomatik indiriliyor olması da büyük avantaj. Apple iPhone 4S’i internet gezintisi açısından en başarılı cihaz kılan etken, güçlü donanımının yanı sıra yenilenen Safari uygulaması. Standart internet tarayıcısı Safari, okuma listesi, sayfadaki gereksiz öğeleri göstermeden içeriğe göz atmanızı sağlayan Okuyucu özellikleriyle internet gezintisi açısından normal bir bilgisayardan farksız.

iCLOUD VE SIRI
Apple iPhone 4S daha çok yazılımsal yenilikler sunan bir ürün. Başarısızlığı firma tarafından da kabul edilen MobileMe servisi iCloud adıyla ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuldu. Servis; iPhone, iPad ve Mac cihazlarını birlikte çalışan birer bilgisayar haline getiriyor. Bu sayede e-posta, rehber, takvim, hatırlatmalar, sık kullanılanlar, notlar, fotoğraf, doküman ve uygulama veri içerikleri siz hiçbir işlem yapmadan Apple sunucularında yedekleniyor. Aynı zamanda sahip olduğunuz tüm Apple cihazlarına otomatik dağıtılıyor. Örneğin iPhone 4S ile bir fotoğraf çektiğinizde bu kareyi neredeyse anında Mac bilgisayarınızda veya iPad tabletinizde görebiliyorsunuz. Her bir servisi ayrı ayrı açıp kapama imkanı tanıyan iCloud, kullanıcılara 5 GB disk alanını ücretsiz olarak sunuyor. iPhone 4S’in en dikkat çekici özelliği kişisel asistan Siri yazılımı. Apple sunucuları üzerinden çalışan Siri, özetle gelişmiş bir sesli komut platformu. Siri sayesinde iPhone 4S’i sadece konuşarak yönetebiliyorsunuz. “Yarın toplantım var mı?”, “Şu adrese gitmek istiyorum” veya “6 saat sonraya alarm kur” gibi cümleleri algılayabilen Siri, bunlara mantıklı cevaplar verebiliyor veya istediğiniz bilgiyi ilgili uygulamaya otomatik geçiş yaparak gösterebiliyor, okuyabiliyor. Henüz Türkçe desteği bulunmayan Siri platformu, tek bir sunucu üzerinden çalıştığı için kullanıcılar kullandıkça kendini daha da geliştiriyor. Sesli komut altyapısının sunduğu bir diğer avantaj ise sesten yazıya özelliği. iPhone 4S’i kullanırken metin veya rakam girmeniz gereken her yerde klavyedeki mikrofon tuşuna basarak içeriği seslendirmeniz yeterli.

KAMERA
İlk iPhone üzerinde dahi çok başarılı fotoğraf ve video sonuçları sunan Apple, iPhone 4S ile Full HD dünyasına adım attı. 8 megapiksel çözünürlük sunan iPhone 4S’in kamerası yeni lens ve algılayıcı sayesinde üstün performans gösteriyor. Yüz algılama özelliği de bulunan kamera, artan çözünürlük ve yenilenen algılayıcısıyla 1080p video kaydı yapabiliyor. iPhone 4 kullanıcılarının en büyük sıkıntısı video kaydı yaparken oluşan titremeler. Özel yazılımı sayesinde iPhone 4S gerçekten çok başarılı bir görüntü sabitleme özelliği sunuyor. Çekilen videolarda titreşim önceki modellere göre çok daha az.

KRİTİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Apple iOS 5
Ekran
• 3,5 inç, 640×960 piksel
• 16M renk IPS TFT
Hafıza
• 16/32/64 GB dahili

PERFORMANS
• 1 GHz GHz çift çekirdekli işlemci
• 512 MB RAM

ARTILAR
Retina ekran, multitouch, güçlü kamera

EKSİLER
Siri Türkçe desteklemiyor

SON SÖZ
Apple iPhone’un başarısı ortada. Yeni model 4S, SIRI ile büyük yankı uyandırdı. Türkçe desteği ne zaman gelir, gelir mi veya kim telefonuyla sürekli konuşmak ister bilemiyoruz ama Retina ekranı, yüz binlerce uygulaması ve mükemmel kullanışlılığıyla iPhone 4S’in tahtını sallayabilecek rakibi biz de merak ediyoruz.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Giriş
Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy Nexus
HTC Sensation XE
Nokia Lumia 800
Sony Ericsson Xperia Arc S
Karşılaştırma Tablosu