reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon rehberi: En yeni en güçlü

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Özellikle dokunmatik teknolojisinde rakiplerinin ataklarına yeterli seviyede karşılık veremeyen Nokia, Symbian platformunun da başarısız olmasıyla gerileme dönemine girdi. Fakat bu uzun süren buhran nihayet sona ermek üzere. Yeni modellerinde Microsoft Windows Phone işletim sistemini kullanacağını açıklayan firma ilk modellerini kullanıcıların beğenisine sundu. Lumia olarak adlandırılan seride iki farklı model bulunuyor. Bunlardan en iddialısı hiç kuşkusuz Lumia 800. Nokia’nın Intel ile birlikte geliştirdiği Linux tabanlı MeeGo platformu en azından mobil iletişim cihazları için doğar doğmaz hayata veda etti. Söz verildiği gibi MeeGo ile çalışan Nokia N9 cihazı üretildi fakat başka model üretilemeyecekti. Nokia N9’un kusursuz tasarımı, kullanıcılarda büyük beğeni uyandırdığı gibi beklentiyi artırdı. Bu durum karşısında en doğru olan aynı cihazı Windows Phone işletim sistemiyle üretmekti. Nokia da öyle yaptı ve ortaya Lumia 800 çıktı. Lumia 800, Windows Phone işletim sisteminin gereklilikleri dışında Nokia N9 ile tamamen aynı. Nokia’nın kusursuz işçiliğinin bir ürünü olan Lumia 800, sade ve çok şık bir görünüme sahip. Cihazın üst ve alt yüzleri düz, yan kenarları ise yuvarlak olarak tasarlanmış. Yüksek kalite polikarbonat malzeme ve harika rengiyle çok güzel görünüyor. Cihazı rakiplerinden farklı kılan özelliği bombeli camı. Ekrana yapıştırılan üst cam, kenarlardan yuvarlatılarak hem tasarım hem de ergonomi anlamında büyük fark yaratmış. Yine arada boşluk bulunmadığından ekrandaki görüntü cama yapıştırılmış gibi bir izlenim veriyor. Nokia Lumia 800 üzerinde 3,7 inç büyüklüğünde 480×800 piksel çözünürlük sunan kapasitif dokunmatik bir ekran tercih edilmiş. AMOLED ekranın performansı harikaa href=”http://www.log.com.tr/akilli-telefon-rehberi-en-yeni-en-guclu/4/”. İnç başına yakKAMERA

Sony Ericsson Xperia Arc Slaşık 252 piksel yoğunlukla çok kaliteli bir görüntü sunuyor. Lumia 800 bir Windows Phone cihazı olduğundan işletim sistemi için gerekli kontrol tuşları ekranın hemen altına yerleştirilmiş. N9 üzerinde herhangi bir tuş bulunmuyordu. Bu sebeple Lumia 800’ün ekranı N9’a oranla 0,2 inç (57 piksel) daha küçük. Önemsiz bir fark şüphesiz. Kontrol tuşları, geri, Windows ve arama tuşlarından oluşuyor. Bu tuşlar da ekran gibi dokunmatik olarak tasarlanmış.

WINDOWS VE NOKIA BİR ARADA
Nokia ile Microsoft arasında anlaşma ilk meyvelerini vermeye başladı. Lumia 800 Windows Phone işletim sisteminin Mango kod adlı 7.5 sürümüyle çalışıyor. Microsoft’un bu başarılı ve grafik arayüzü neredeyse mükemmel işletim sistemi, Nokia’nın tartışmasız tecrübesiyle birleşince ortaya gerçekten çok iddialı bir ürün çıkmış. Daha önce Microsoft Windows Phone işletim sistemiyle ilgili birçok haber yaptık. Bu sebeple işletim sisteminin 7.5 versiyonu ile gelen önemli yeniliklere değinelim. İlk bahsedilmesi gereken Windows Phone bu versiyon ile birlikte çok görevli çalışma özelliği sunuyor (multitasking). Geri dönüş tuşuna basılı tuttuğunuzda ekran küçülüyor ve soluna geriye doğru son kullanılan uygulamalar ekran görüntüleriyle diziliyor. Böylece hemen bir öncekine geçebiliyorsunuz. Android işletim sistemine daha yakın olan bu tarz kullanım, iOS’e göre kesinlikle daha pratik. iPhone ana tuşu çift basışı her seferinde algılamadığından uygulamalar arasında geçiş kusursuz bir ergonomide değil. Windows Phone 7.5 üzerinde mesajlaşma uygulaması da diğer platformlarda olduğu gibi “hepsi birarada” yapısına kavuşturulmuş. Aynı ekran üzerinden ister Live Messenger (eski adı MSN Messenger) ister Facebook Chat isterseniz de SMS altyapısı üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz. Üstelik bunlar arasında geçiş çok kolay. Ayrıca mesajlar karşılıklı diyalog şeklinde görüntüleniyor. 7.5 ile gelen bir başka yenilik de canlı ana ekran kutuları. Örneğin fotoğraflar kutusu son çekilen karelerden slayt gösterisi yapıyor. Kuşkusuz hepsi Wi-Fi bağlantılı olacak Windows Phone 7.5 cihazları artık yeni sürüm ile interneti çevredeki cihazlara paylaştırabilecek. Bunlar gibi yüzlerce yenilik içeren Windows Phone 7.5, SkyDrive senkronizasyonu, fotoğraf etiketleme, daha akıllı takvim gibi tek tek sayamayacağımız oldukça faydalı özellikleri ücretsiz güncelleme ile kullanıcıların beğenisine sunuyor.

DONANIM VE YAZILIM
Microsoft geç de olsa anladığı donanım-yazılım uyumu prensibini Windows Phone ile olması gerektiği gibi uyguluyor. Bu sebeple Windows Phone ile çalışacak mobil cihazlarda belli donanımların tercih edilmesi gerekiyor. Bu çerçevede Nokia Lumia 800 üzerinde 1.4 GHz hızında Qualcomm Snapdragon işlemci tercih edilmiş. Nokia N9 üzerinde 1 GB kapasiteli RAM bellek kullanılmasına rağmen Lumia 800 üzerinde 512 MB sunulmuş. Bunu olumsuz algılamak yerine Windows Phone’un MeeGo’ya oranla daha az sistem kaynağına ihtiyaç duyduğunu düşünerek olumlu algılamak istiyoruz. Cihazın genel performansında bir problem yok. Lumia 800 hareket, yakınlık algılayıcılar ile dijital pusulaya sahip. Cihazın uzaydaki pozisyonunu hassas bir biçimde ölçmeye yarayan jiroskop, çoğu güçlü rakibinde bulunurken Lumia 800 üzerinde maalesef mevcut değil. Jiroskop özellikle hareket kontrollü oyunlarda ve artırılmış gerçeklik uygulamalarında işe yarıyor. Tabi artırılmış gerçeklik uygulamaları dijital pusula modülü ile de benzer bir deneyimi sunabiliyor. Cihazın dahili hafızası 16 GB. Yüksek dahili hafıza sayesinde bellek kartına ihtiyaç duyulmamış. Lumia 800 üzerinde standart Windows Phone uygulamalarının yanı sıra birkaç Nokia uygulaması sunuluyor. Müzik ve spor uygulamalarının yanı sıra Nokia Maps ve Nokia Drive isimli navigasyon-harita uygulamaları mevcut. Nokia’nın üstün tecrübe kazandığı alanlardan biri olan mobil navigasyon bu uygulamalar ile Windows Phone platformunda da gücünü hissettiriyor. Nokia Maps üzerinde zengin bir içerik sunuluyor. Foursquare servisine benzer şekilde mekanlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmakla kalmıyor, fotoğraf ve yorum da girebiliyorsunuz. Tamamen ücretsiz olarak sunulan uygulama, Nokia Drive uygulamasıyla birlikte tam kapsamlı, adım adım sesli komut içeren gelişmiş bir navigasyon paketi sunuyor. Ne iPhone ne de Android üzerinde bu denli gelişmiş bir navigasyon hizmetinin sunulmadığını da ekleyelim. Ayrıca Nokia prensiplerini korursa Windows Phone üzerinde de Türkçe içerik, Türkçe sesli navigasyon gibi dil desteği sunacak. Bu hem Nokia hem de Windows Phone için rakipleri karşısında büyük avantaj demek. Lumia 800’ün donanımı hakkında söyleyeceğimiz son şey cihazın MicroSIM ile çalışıyor olduğu. Üst kısımdaki yuvada bulunan SIM ve micro-USB girişleri, kusursuz işçilik örneği bir kapak mekanizmasıyla göz önünden kaldırılmış.

KAMERA
Nokia Lumia 800 üzerinde Carl Zeiss lensli 8 megapiksel çözünürlük sunan gelişmiş bir kamera bulunuyor. Grafik arayüz ve kullanışlılık adına çağı yakalayamayan Nokia’nın, Windows standartlarıyla çok daha büyük başarı yakalayacağını düşünüyoruz. Windows Phone üzerindeki uygulama, kamerayı kullanmayı pratik bir hale getiriyor. Lumia 800 üzerinde çekim tuşu da mevcut. Apple, beklentileri karşılamak üzere iOS 5.0 ile ses tuşunu kamera tuşuna çevirdi. Buradan fiziksel çekim tuşunun (deklanşör) ne kadar önemli bir kullanıcı beklentisi olduğunu anlayabilirsiniz. Lumia 800 ile isterseniz 16:9 formatında fotoğraf çekebiliyorsunuz. Cihazın kamerası yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra 720p çözünürlüğünde HD video kaydı da yapabiliyor. Kamera uygulamasında ekranda istediğiniz yere dokunarak netleme yapabiliyorsunuz. Standart seçeneklerin yanı sıra makro çekim modu, kırmızı göz önleme, pozlama telafisi, beyaz dengesi, ISO ve yüz algılama seçenekleri sunuyor. Ayrıca fotoğrafın bilgi kartına kaydedilmek üzere çeken kişi olarak isim verebiliyorsunuz. Windows Phone ile gelen yazılımsal özelliklerin, güçlü donanımın yanı sıra kusursuz işçiliği ve tasarımıyla dikkat çeken Luima 800, Nokia’nın yeni yıldızı. Uzunca bir süredir iOS ve Android etrafında dönen mobil dünyanın Windows Phone ile yeni bir alternatife kavuşacağı açık. Umuyoruz kullanıcılar da bizim kadar beğenecektir.

KRİTİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Windows Phone 7.5
Ekran
• 3,7 inç, 480×800 piksel
• 16M renk AMOLED
Hafıza
• 16 gB dahili

PERFORMANS
• 1,4 GHz GHz tek çekirdekli işlemci
• 512 MB RAM

ARTILAR
Windows Phone işletim sistemi, harika tasarım

EKSİLER
İkinci kamera yok

SON SÖZ
Nokia’nın üstün tecrübesi ve kalitesini yeniden yaşayacak olmamızı büyük oranda Windows Phone platformuna borçluyuz.
Lumia 800, N9’dan miras kalan kusursuz tasarım özellikleriyle tüm teknoloji tutkunlarının sahip olmak isteyeceği çok
başarılı bir mobil iletişim ve eğlence cihazı.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Giriş
Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy Nexus
HTC Sensation XE
Nokia Lumia 800
Sony Ericsson Xperia Arc S
Karşılaştırma Tablosu