reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon rehberi: En yeni en güçlü

Sony Ericsson Xperia Arc S
Sony Ericsson Xperia Arc S
Başarılı tasarım ve kullanışlılık açısından uzunca bir süre Nokia’nın başlıca rakibi olan Sony Ericsson, Apple’ın atakları karşısında buhrana uğrayan firmalar arasında. Fakat cihazlarında Android işletim sistemi tercih etmeye başladığından beri eski konumunu kazanma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Xperia serisiyle kullanıcıların beğenisini yeniden toplamaya çalışan Sony Ericsson, bu platformda da özgün kullanıcı arayüzüyle büyük beğeni topladı. Mobil teknolojiler konusunda hemen her yerde adı geçen Apple’ın başlattığı mevcut cihazı güçlendirme yolunu Samsung ve HTC ardından Sony Ericsson da tercih etti. Kullanıcılar tarafından büyük beğeniyle karşılanan Xperia Arc modeli, küçük fakat güçlü bir güncellemeyle yeniden kullanıcıların beğenisine sunuldu. Sony Ericsson Xperia Arc S, önceki modele göre sadece saat hızı artırılmış (overclock) bir işlemci ve yazılımsal yenilikler sunuyor. Fakat bu değişiklikler cihazı çok daha yüksek performanslı bir ürün haline getirdiğinden mantıklı bir güncelleme olarak tanımlanabilir. Xperia Arc S, bir önceki model ile tasarım açısından tamamen aynı. Dikkat çekici kıvrımlı yapı, yeni modelin de gözde özelliklerinden. Orta kısmı ince, üst ve alt kısımları daha kalın olan bu tasarımda en ince bölüm 8,7 mm. Bu formun oldukça çekici ve elde tutarken ergonomik olduğunu söyleyebiliriz. Sony Ericsson, pek sade tasarımlar ortaya koyan bir firma sayılmaz. Arc S de üzerinde hayli tuş ve detay barındıran bir ürün. Cihazın sağ yanında ses kontrol tuşları, kamera tuşu ve micro-USB bağlantı noktası bulunuyor. Sol yan yüzde ise sadece 3,5 mm standart ses çıkışı mevcut. Kullanışlılık açısından ses çıkışının üst veya altta konumlanması gerektiğini incelemelerimizde sürekli belirtiyoruz. Android işletim sistemini kontrol etmek için gerekli olan tuşlar ekran altına yerleştirilmiş. Bu mekanik tuşlar arka aydınlatma sayesinde karanlık ortamlarda dahi rahatça kullanılabiliyor. Sony Ericsson Xperia Arc S’in iddialı olduğu konulardan biri ekranı. Sony tarafından geliştirilen Mobile Bravia Engine isimli teknoloji vadettiklerini yerine getiriyor. 4,2 inç büyüklüğündeki LED arka aydınlatmalı LCD ekran 480×854 piksel çözünürlük sunuyor. Piksel sayısı açısından rakiplerini zorlayacak konumda olmasa da 233 ppi (inç başına düşen piksel sayısı) yoğunluk ile görüntü kalitesi açısından rakiplerinin gerisinde sayılmaz. Mobile Bravia Engine teknolojisi ekranın canlılık ve parlaklığını artırıyor.

DAHA HIZLI İŞLEMCİ
İncelemenin başında belirttiğimiz gibi Arc S, bir önceki modele göre sadece işlemci ve yazılım açısından farklılık gösteriyor. Xperia Arc’ta kullanılan 1 GHz hızındaki işlemci, Arc S üzerinde “overclock” edilerek, yani saat hızı artırılarak 1.4 GHz’e çıkarılmış. İnternette iki modelin karşılaştırmalı videolarını izleyebilirsiniz. Arc S modelinin öncekine oranla bariz daha hızlı olduğunu göreceksiniz. Sony Ericsson tarafından sunulan özgün arayüzle çalışan Arc S, işletim sistemi olarak Android 2.3.4 ile birlikte geliyor. Oldukça hareketli olan arayüz, hızlandırılan işlemci sayesinde kare atlamadan işlemleri yerine getiriyor. Daha hızlı işlemci, uygulamaların da daha hızlı açılmasını sağlıyor. Timescape olarak adlandırılan kullanıcı arayüzü, Android standardından oldukça farklı. Sony Ericsson çizgisindeki kullanıcı arayüzü kullanışlılık ve tasarım açısından da gayet başarılı. 512 MB RAM belleğe sahip mobil iletişim cihazı vadettiği tüm işlevleri sorunsuzca yerine getirebiliyor. Zira Sony Ericsson tarafından sunulan Timescape arayüzü standart Android arayüzüne göre çok daha fazla animasyon içeriyor. Cihazın içinde bir de Timescape isimli widget mevcut. Bu widget, başarılı grafikler ve animasyonlarla sosyal servisler dahilinde arkadaşlarınızın paylaştıklarını listeliyor. Herhangi bir gönderiye tıklayarak beğenebiliyor, beğenen diğer kişileri, yorumları görüp yorum yazabiliyorsunuz. Bu, Arc S ile birlikte sunulan Facebook Inside özelliği sayesinde mümkün oluyor. Aynı özellik rehber uygulamasında da Facebook arkadaşlarınızın detaylı bilgilerine ulaşma imkanı tanıyor. Kuşkusuz kendi durumunuzu da güncelleyip içerik paylaşabiliyorsunuz. Xperia Arc S Facebook Inside’ın cihaza kazandırdığı bir diğer özellik ise uygulama paylaşma. Sevdiğiniz bir uygulamayı tutup ekran üzerindeki paylaşma bölümüne bırakarak Market linkini arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz. Basit; zaruri değil fakat çok hoş ve pratik. Timescape widget’ı önceki versiyonlarda olduğu gibi Twitter ile de entegre çalışıyor. Böylece güncelleme akışında Twitter üzerinden takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerine de göz atabiliyorsunuz.

HD KAMERA
Sony Ericsson Xperia Arc S üzerinde 8 megapiksel çözünürlük sunan gelişmiş bir kamera bulunuyor. Yüz ve gülümseme algılama özellikleri sayesinde günlük kullanımda oldukça pratik. Kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra 720p çözünürlüğünde HD video kaydı da yapabiliyor. Fakat Arc S’in kamerasının en sıra dışı özelliği 3D panorama. 3D Sweep Panorama adıyla sunulan 3D panorama gerçekten eğlenceli. Bu modda siz çekim yaparken cihaz birçok fotoğraf çekiyor. Daha sonra bunları özel bir yöntemle birleştiriyor. Eğer cihazı HD televizyona bağlarsanız 3D olarak panorama fotoğrafa göz atabiliyorsunuz. Arc S üzerindeki HDMI bağlantısı sayesinde TV’ye doğrudan bağlayabiliyorsunuz. Kamerada bulunan bir başka mod Sweep Multi Angle adı verilen çok açılı çekim. Bu modda da kamerayı soldan sağa kaydırıyorsunuz. Ardından galeriden panorama fotoğrafına bakarken cihazı sağa sola eğdiğinizde çok küçük bir derinlik algısı oluşuyor. Arc S üzerinde 1 GB kullanıcı hafızası mevcut. Cihaz microSD kartları destekliyor ve 8 GB kapasiteli bir hafıza kartıyla birlikte satılıyor. Kullanıcı olarak en fazla 32 GB kapasiteli kartları kullanabiliyorsunuz. Müzik, fotoğraf ve video içerikleri konusunda zengin bir insansanız belleği artırmanız gerekebilir. Fakat normal bir kullanıcı için 8 GB yeterli olacaktır.

HER AN BAĞLI
Sony Ericsson Xperia Arc S, rakipleri gibi sürekli internete bağlı. 3G ve HSPA altyapılarını destekleyen cihaz, Türkiye’de de mevcut en hızlı mobil bağlantıları kullanabiliyor. Cihazın Wi-Fi modülü de mevcut. 802.11n dahil her kablosuz ağa bağlanıp internete erişebiliyorsunuz. Ayrıca mobil internet bağlantısını, Wi-Fi bağlantı noktası özelliği sayesinde çevredeki cihazlarla paylaşabiliyorsunuz. Sony tarafından sıkça kullanılan DLNA özelliği de Xperia Arc S üzerinde mevcut. Örneğin DLNA destekli bir televizyonunuz varsa mobil cihazınızdaki içerikleri bir parmak hareketiyle TV’ye yansıtabiliyorsunuz. Standart bir şekilde bilgisayara micro-USB bağlantı noktası üzerinden bağlanan Arc S, bu konuda rakiplerinin bir adım önüne geçerek “USB on-the-go” destekliyor. Bu, cihaza USB klavye gibi çevre birimlerinin bağlanabilmesini sağlıyor. Cihazda A-GPS modülü de mevcut. Bu sayede haritada konumuzu görebiliyor, konum tabanlı servislerden yararlanabiliyorsunuz. Örneğin Foursquare mekan kayıtlarında, Twitter gönderilerinde veya çekilen fotoğraflara konum etiketi eklerken cihaz A-GPS modülünden bilgi alıyor. Xperia Arc S’te standart Android uygulamalarının yanı sıra Sony Ericsson tarafından geliştirilen bir takım uygulamalar da bulunuyor. TrackID isimli uygulama, farklı platformlarda hizmet veren Shazam ya da SoundHound gibi bulunduğunuz ortamda çalan müziği tanımlama imkanı tanıyor. Yine cihazla birlikte NeoRader barkod okuyucu uygulaması da yüklü geliyor. Sony Ericsson Xperia Arc S müzik konusunda birden fazla yazılımı bir arada kullanarak oldukça iyi iş çıkarıyor. TrackID bunlardan biri; diğerleri ise müzik çalar ve müzik widget’ları. Ayrıca kendi müzik parçalarınızdan sıkılırsanız FM radyo da mevcut. Son olarak belirtelim, Sony Ericsson Xperia Arc S, büyük ihtimalle Android 4.0’a yükseltilebilecek.

KRİTİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android 2.3.4
Ekran
• 4,2 inç, 480×854 piksel
• 16M renk LCD
Hafıza
• 1 GB dahili, 8 GB microSD kar t

PERFORMANS
• 1,4 GHz GHz tek çekirdekli işlemci
• 512 MB RAM

ARTILAR
Şık ve kaliteli tasarım, özgün arayüz

EKSİLER
İkinci kamera yok

SON SÖZ
Sony Ericsson kalitesi geri döndü dedirten başarılı bir mobil iletişim ve eğlence cihazı olan Xperia Arc S, belki önceki modele göre devrimsel değişiklikler sunmuyor ama eskiye oranla daha yüksek performanslı olması ve sosyal servislere entegre yapısıyla çoğu kullanıcının sahip olmak isteyeceği bir cihaz.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Giriş
Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy Nexus
HTC Sensation XE
Nokia Lumia 800
Sony Ericsson Xperia Arc S
Karşılaştırma Tablosu