reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon rehberi: En yeni en güçlü

HTC Sensation XE
HTC Sensation XE
Gerek donanım gerek yazılım açısından oldukça tecrübeli olan HTC, Sensation serisiyle farklı ihtiyaçları karşılayacak iddialı alternatifler sunuyor. Firma Sensation ve Sensation 4G modellerinden sonra XL ve XE isimli iki yeni modeli kullanıcıların beğenisine sundu. Konumuz mobil dünyanın devleri olunca Sensation ailesinin en güçlü üyesi Sensation XE’yi sizlere tanıtmaya karar verdik. HTC Sensation XE aslında firmanın yeni iş birliğinin ilk ürünü ve müzik odaklı bir mobil cihaz. Fakat donanım özellikleri açısından diğer Sensation modellerine göre çok daha güçlü olduğundan lider konumuna yerleşiyor. Sensation XE, tasarım anlamında Sensation’la aynı. Önceki modelin metalik gri birkaç detayı, XE üzerinde kırmızı olarak sunuluyor. Bunun sebebi HTC’nin beats by dr. dre ile birlikte hareket etmesi. Sensation XE’nin arka yüzünde bu markanın logosu bulunuyor. Bu iş birliğinin cihaza katkısı özel bir ses işleme teknolojisi ve kulaklıklar. HTC Sensation XE, kenarları kıvrımlı hatlara sahip bir tasarım sunuyor. Ayrıca arkada üst ve alt bölümdeki kaymayı engelleyen kaliteli plastik kaplama sayesinde kusursuz bir ergonomi sunduğunu söyleyebiliriz. Kenar kıvrımları ön yüzde ekranı derinde bırakacak şekilde tasarlanmış. Böylece cihazı ekran aşağı gelecek şekilde bir yüzeye koyduğunuzda sadece çerçeve yere temas ediyor. HTC cihazın kasasını yekpare olarak lanse etse de öyle sayılmaz. Arka bölüm cihazı içine alacak şekilde tasarlanmış. Sensation XE üzerinde 4,3 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik bir ekran tercih edilmiş. Ekran S-LCD teknolojisiyle geliştirilmiş ve 540×960 piksel çözünürlük sunuyor. Ayrıca piksel yoğunluğu da inç başına 256 piksel. Bu değerler teknik bilgi sahibi olmayanlar için bir şey ifade etmiyor olabilir. Ekran çözünürlüğünün devler ligine yakışır olduğunu söyleyebiliriz. S-LCD mevcut en iyi ekran teknolojisi değil. Parlaklık, canlılık ve renk doygunluğu açısından oldukça başarılı olan ekran gün ışığı performansıyla rakiplerinin gerisinde kalıyor. Yine siyah derinliği açısından AMOLED ekranlar çok daha başarılı. Tabii aradaki fark çok büyük değil. Cihazın ekranı altında Android işletim sistemini yönetmek için gerekli kontrol tuşları bulunuyor. Sensation’da beyaz aydınlatmaya sahip olan bu kapasitif dokunmatik tuşlar beats by dr. dre markasıyla kırmızıya dönüşmüş. Tuşların hassasiyeti gayet başarılı. Fakat ergonomik bir kullanım için biz fiziksel tuşları tercih ediyoruz. Şüphesiz mekanik tuşların da arıza yaptığı bir gerçek. Cihazın üst kısmında 3,5 mm ses çıkışı ve güç düğmesi bulunuyor. Sol yanda ise ses kontrol tuşlarıyla micro-USB bağlantı noktası konumlandırılmış. Micro-USB bağlantısı şarj etmek ve bilgisayara bağlamanın yanı sıra Mobile High-Definition Link (MHL) desteği sayesinde HDTV’ye bağlamak için de kullanılıyor. Bunun için bir ucu micro-USB diğer ucu HDMI olan MHL dönüştürücü aparatlarını kullanabiliyorsunuz.

EN SON ANDROID VE SENSE
HTC Sensation XE, Android işletim sisteminin ve Sense arayüzünün en son versiyonlarıyla çalışıyor. Bu da kullanım deneyimi açısından mevcut en üst seviye. Android 2.3.4 işletim sistemi cihazın taban platformunu oluştururken tamamen HTC’ye özgü bir görünüm ve kullanım sunan Sense yazılımı asıl etkileşimi sağlıyor. HTC Sense, sık kullanılan uygulamalara kısayollar, bilgiler ve çok daha fazlasını içeren sayfalardan oluşuyor. Parmağınızı ekranda sağa sola sürerek pratik bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz. Parmağınızı aynı yönde hızlıca art arda sürdüğünüzde ekranlar silindirik bir animasyonla hızla dönüyor. Gereksiz bir özellik olsa da cihazın performansını göstermesi açısından ufak bir anlam taşıyor. Her bir sayfayı istediğiniz widget ve kısayollarla düzenleyebiliyorsunuz. Kişiselleştirme işlemini kolaylaştırmak isteyen HTC, diğer cihazlarında olduğu gibi hazır temalar sunuyor. Örneğin iş temasında haberler, borsa, e-posta içeriklerini öne çıkarabiliyorsunuz. Sensation XE’nin kilit ekranı da başka hiçbir mobil cihazda olmadığı kadar zengin ve pratik. Ekran kilidi alttaki çemberi tutup yukarı sürüklemekle açılıyor. Bu bölümün hemen üzerine istediğiniz dört uygulamanın kısayolunu yerleştirebiliyorsunuz. Bu durumda çemberi bu simgelerden birine sürükleyerek doğrudan o uygulamaya geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kilit ekranına dinamik widget’lar ekleyerek cihaz kilitliyken de içeriğe ulaşabiliyor veya uygulamayı kontrol edebiliyorsunuz (müzik çalar gibi).

DONANIM VE BAĞLANTILAR
İşte geldik Sensation XE’yi serinin en güçlüsü yapan özelliklere. HCT Sensation XE çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemciyle çalışıyor. 1.5 GHz hızındaki işlemciye 768 MB RAM bellek eşlik ediyor. Bu iki bileşen, cihazın yüksek performans göstermesinde ana rolü üstleniyor. Müzik odaklı bir ürün olmasından dolayı microSD kart desteği sunan Sensation XE, dahili olarak 1 GB kullanıcı hafızasıyla rakiplerinin gerisinde kalıyor. Cihazın yeteneklerini artırmak amacıyla bir dizi algılayıcı yerleştirilmiş. Yakınlık ve hareket algılayıcılarının yanı sıra jiroskop ve dijital pusula ile çok daha hassas yön ve pozisyon tayini yapabiliyor. Bu da konum tabanlı servislerden, artırılmış gerçeklik uygulamalarından ve oyunlardan daha yüksek performans almanızı sağlıyor. HTC Sensation XE üzerinde müzikseverlerin önemli bir ihtiyacı FM radyo da mevcut. Cihaz A-GPS modülü sayesinde konumunuzu belirleyebiliyor. En gelişmiş haliyle sadece Android üzerinde sunulan Google Haritalar uygulamasıyla ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak kadar gelişmiş. Sensation XE ile internet bağlantı probleminiz de bulunmuyor. Cihaz 3G ve HSPA bağlantılarını destekliyor. Bunun yanı sıra Wi-Fi ve DLNA bağlantılarına sahip. Ayrıca mevcut hızlı mobil internet bağlantınızı Wi-Fi bağlantı noktası özelliğiyle bilgisayarınıza ve çevredeki cihazlara paylaştırabiliyorsunuz. Artık pek kullanılmasa da Bluetooth bağlantısı da 3.0 versiyonuyla kullanıma hazır.

BEATS BY DR. DRE
Sensation XE, beats by dr. dre markasını taşıyan özel bir ürün. Özel bir ses işleme yazılımına sahip olan cihaz, birlikte verilen özel Beats kulaklıklarla zengin bir müzik deneyimi vadediyor. Bu özellik, ses çıkışı üzerinden kullanılabiliyor. Yani dahili hoparlörlerde desteklenmiyor. Siyah ve kırmızı renklerden oluşan kulaklıkların tasarımı çok başarılı. Kulakiçi türden olması sebebiyle baslar da çok daha derin. Cihazla birlikte bir taşıma kılıfı da veriliyor. Özel Beats Audio ses geliştirme teknolojisi videolar için de destekleniyor. Beats kulaklığı kullanarak yüksek çözünürlüklü ekran üzerinde kaliteli ses eşliğinde film izleme zevkini sürebilirsiniz. Başarılı Sense arayüzü de müzik ve videoların pratik bir şekilde yönetilebilmesini sağlıyor.

FULL HD KAMERA
Sensation XE’de 8 megapiksel çözünürlük sunan güçlü bir kamera bulunuyor. İki adet LED flaş ile desteklenen kamera, arka yüzde çıkıntılı bir çerçeve ortasına oturtulmuş. Bu sayede hemen hiçbir zeminde kamera lensine zarar gelmiyor. Yüksek çözünürlüklü ekran üzerinde harika bir kullanım sunan kamera uygulaması, çift çekirdekli işlemci sayesinde çekim performansını üst seviyeye taşıyor. Sensation XE ile çekim tuşuna bastığınızda ekranda donan kare ile kaydedilen kare arasında fark bulunmuyor. Kamera aynı zamanda 1080p video kaydı yapmanıza olanak tanıyor. Kamera uygulamasına yüz algılama özelliği de eklenmiş. Kamera yüksek teknik değerlere sahip olsa da detaylı karşılaştırma sonrasında HTC Sensation’a göre daha düşük performans gösterdiğini üzülerek belirtmeliyiz. Aynı performans farkı, HD video kaydı konusunda da mevcut. Kuşkusuz 8 megapiksel çözünürlükte fotoğrafı tam boy kullanmak yerine Facebook gibi sosyal servisler üzerinden paylaşacak kullanıcılar için bu fark oldukça önemsiz. Güçlü donanım ve yazılım özellikleriyle olduğu kadar şık tasarımı ve özgün müzik özellikleriyle farklı bir mobil iletişim ve eğlence cihazı olan Sensation XE ileri seviye kullanıcılar dahil herkes için iyi bir alternatif. Özel durumlardaki eksilerini belirttik, karar sizin.

KRİTİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android 2.3.4
Ekran
• 4,3 inç, 540×960 piksel
• 16M renk S-LCD
Hafıza
• 1 GB dahili

PERFORMANS
• 1,5 GHz GHz çift çekirdekli işlemci
• 768 GB RAM

ARTILAR
Kaliteli ve şık tasarım, güçlü donanım

EKSİLER
Kamera daha iyi olabilirdi, çekim tuşu yok

SON SÖZ
Sensation serisinin en güçlü üyesinin özel bir müzik cihazı olması biraz sıra dışı. Tasarımı, Beats Audio yazılımı, mükemmel Sense arayüzü, yüksek çözünürlüklü ekranı ve çift çekirdekli işlemcisiyle Sensation XE, kaliteli müzik dinlemeyi seven ileri seviye kullanıcılar için iyi bir alternatif.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Giriş
Apple iPhone 4S
Samsung Galaxy Nexus
HTC Sensation XE
Nokia Lumia 800
Sony Ericsson Xperia Arc S
Karşılaştırma Tablosu