reklamı kapat

POPÜLER

Altyapısı askeri araçtan alındı; W140 kasa Mercedes S-Serisi arazi canavarına dönüştü [Video]

Çılgın bir Rus ekip tarafından ciddi emek sonucu ortaya çıkan Mercedes S-Serisi tabanlı projenin altyapısı gerçek bir kamyona ait.

Yaşı gereği artık ağır bakım ve restorasyon gerektiren “kurt” otomobiller son dönemlerde çok daha farklı şekilde değerlendirilmeleriyle gündeme geliyor. Fiyat olarak çok daha ulaşılabilir olmalarından ötürü modifikasyon garajları ve ufak ekiplerin tercih ettikleri bu canavarlar performans noktasında hala diri sevilerde. Burada kullandığımız “canavar” kelimesi ise bahsetmekte olduğumuz ekipler tarafından bazen doğrudan karşılığını buluyor. Geride bıraktığımız mart ayında sizlerle paylaştığımız E32 kasa BMW 750i projesi, takipçilerimizin anımsayabileceği üzere bunun en güzel örneklerinden birisini oluşturmuştu. Türkiye’deki okuyucular tarafından büyük ilgi gören bu otomobilin yanına artık yeni bir kardeş yazma vakti geldi. Rusya merkezli DIY Garage tarafından hayata geçirilen “canavarlaştırma projesinin bu seferki merkezinde ise W140 kasa Mercedes S-Serisi var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altyapıdaki değişimler

“W140-66″ olarak isimlendirilen projenin “W140” bölümü bildiğiniz üzere Mercedes’in jenerasyon kodunu temsil ediyor. “66” kısmı ise altyapının doğrudan ödünç alındığı askeri araç GAZ-66‘ya selam gönderiyor. Projenin başında yer alan Ilya Nikolaevich tarafından üç yıllık bir çalışmayla tamamlandığını öğrendiğimiz W140-66, üzerinde kullanılan koruma panelleri ve arazi lastikleriyle Mad Max filmini de akıllarımıza getiriyor. Kaputunun altında 320 beygir güç üreten 5.0 litrelik V8 makinenin kullanıldığı modelde yine Mercedes tabanlı bir şanzımana yer veriliyor. Bu gücü tekerleklere iletmekten sorumlu olan kardan milinin (şarf) ise DAF’ın çekicisinden tedarik edildiğini görüyoruz. Sözü fazla uzatmadan sizleri projenin adım adım detaylarını gösteren detaylı videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Video