reklamı kapat

POPÜLER

elon musk uzaydan internet starlink amazon

Amazon ve Facebook arasında uzaydan internet odaklı önemli değişim

SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink ile alanda yalnız değil. Çünkü süreçte Amazon da yer alıyor ve firma teknoloji için çok ciddi görünüyor.

SpaceX, biliyorsunuz Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeyi sürdürüyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı çok ciddi oranda artmış durumda.

Bu konuya daha önce de aktardığımız üzere alışveriş devi Amazon da ilgi duyuyor ve firma bunun için en son ULA’dan (United Launch Alliance) dokuz adet kalkış almasıyla ses getirmişti.

Firmanın bu kalkışlar ile beraber Kuiper internet uydularını alçak dünya yörüngesine çıkaracağı aktarıldı. Halen Atlas 5 roketlerin kullanılacağı her kalkışta kaç uydunun yörüngeye çıkarılacağı belirtilmiyor.

Daha önce duyduklarımıza göre Amazon’un ilk aşamada 3 binden fazla uyduyu akçak dünya yörüngesine çıkarmak istediği biliniyor ve bunun için firmanın elinde artık Facebook’tan tecrübeli bir ekip de yer alıyor.

Ortaya çıkan son haberlere göre, Facebook’un alçak dünya yörüngesi üzerinden uydular aracılığıyla internet aktarımı üzerinde çalışan ekibinin büyük bölümü artık Amazon çatısı altında olacak.

Amazon’un bunun için Facebook’a bir ödeme yaptığı söyleniyor ancak henüz net bir rakam açıklanmıyor. Bu durum elbette Amazon’un alandaki geleceği için önemli görünüyor. Facebook’un bu konuda çalışmaları 2018’e kadar dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon tarafının da çok önem verdiği uzaydan internet büyük gelecek vadediyor

Bu konunun öncüsü Starlink olacak ve firma gelişmeyi sürdürüyor. Kısa süre önce konuşan Elon Musk, dünyanın hemen hemen bütün bölümlerine ağustos itibarıyla internet vermeyi hedeflediklerini açıkladı.

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk ayrıca, Starlink kullanıcı sayısının önümüzdeki 12 ay içerisinde 500 bini geçeceğini de belirtti. Musk’ın açıklamasına göre sistem şu an 12 farklı ülkede çalışıyor ve 69 binden fazla aktif kullanıcı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı