reklamı kapat

POPÜLER

elon musk uzaydan internet starlink amazon

Amazon, uzaydan internet konusunda büyük bir adım atıyor

SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink ile alanda yalnız değil. Çünkü süreçte Amazon da yer alıyor ve firma önemli bir adım atıyor.

SpaceX, biliyorsunuz Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeyi sürdürüyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı çok ciddi oranda artmış durumda.

İşte bu konuya uzun zamandır alışveriş devi Amazon da ilgi duyuyor ve firma kısa süre önce ULA’dan (United Launch Alliance) dokuz adet kalkış almış durumda.

Firmanın bu kalkışlar ile beraber Kuiper internet uydularını alçak dünya yörüngesine çıkaracağı aktarılıyor. Şimdilik Atlas 5 roketlerin kullanılacağı her kalkışta kaç uydunun yörüngeye çıkarılacağı belirtilmiyor.

Ancak Amazon’un ilk aşamada 3 binden fazla uyduyu akçak dünya yörüngesine çıkarmak istediği biliniyor. Sürece Amazon’un da dahil olması güzel ancak alçak dünya yörüngesi bu tarz uydular ile dolup taşmış durumda.

Bu durumdan NASA rahatsız çünkü hali hazırda yörüngede binlerce aktif / aktif olmayan uydu bulunuyor. Hatta bu yüzden NASA ile SpaceX arasında uydu kazalarını önlemek adına bir ortaklık da kurulmuştu.

Amazon, kendi uzaydan internet altyapısı ile internet hizmetinin olmadığı bölgelere hizmet vermek istiyor. Firma ayrıca bu sistem ile bulut servisi AWS’yi de desteklemek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon tarafının da çok önem verdiği uzaydan internet konusunda SpaceX, Starlink ile farklı bir seviyeye geçiyor

Elon Musk hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda Starlink’in sadece evler ya da iş yerleri için olmadığını duyurmuştu. Musk, Starlink’in uzaydan interneti uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getireceğini açıklamıştı.

Kısa süre önce taşınabilir tamamen mobil Starlink’in yıl sonunda geleceği resmi olarak Musk tarafından duyuruldu. Elon Musk, bunun için daha fazla kalkış ile kapsama alanı artışına ve yazılım güncellemelerine ihtiyaç duyduklarını aktardı.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı