reklamı kapat

POPÜLER

Android Google

Android 10 işletim sistemi için yapılan çok şaşırtıcı açıklama

Uzun zamandır hayatımızda olan Google’ın Android 10 mobil işletim sistemi, gerçekten şaşırtan bir açıklama ile gündemde bulunuyor.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre Android 10, beş ayda tam 100 milyon cihaza giriş yaptı ve adaptasyon hızı konusunda alanında bir rekor kırdı. Biliyorsunuz Android tarafında her zaman yeni sürümlerin gelmesi gecikiyor ve bu konuda ciddi eleştiriler yapılıyor. Çünkü Android dünyası iOS dünyasında farklı olarak yüzlerce farklı üreticiye sahip ve hemen her üretici Android üzerine kendi arayüzlerini giydiriyor. Bu açıdan da satışa sunulmuş eski Android sürümüne sahip cihazlara yeni Android sürümlerinin gelmesi zaman alıyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapan Google, bunların sonucunu görmüş gibi duruyor. Adaptasyon hızı konusunda Android 9 Pie’ı yüzde 28 oranında geride bıraktığı aktarılan Android 10, gelecek sürümler için de umutlandırıyor. Artık yeni işletim sistemini uzun süre bekleme durumunun ortadan kalkması gerekiyor. Google’ın bu konuda üreticiler ile kesin anlaşmalar yapması isteniyor.

Android 10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 10 büyürken, Android 11 de yolda

Yeni sürümde önemli değişikliler var. Bunların en son çıkanı ise can sıkıcı bir limitin ortadan kalkacağının müjdesiydi. Android 11, artık 4 GB’dan fazla kesintisiz video kaydı yapılabilmesine imkan tanıyor. Video kaydı sürecindeki 4 GB limitinin (4K’da sadece 12 dakika ediyor) kalkacak olması elbette günümüz için çok mantıklı görünüyor. Daha önce de söylediğimiz gibi artık hemen her cihaz 4K video çekiyor, üst düzey cihazlar bunu 60 fps’e kadar çıkarıyor ve 2020’de gelen bazı amiral gemileri ise tam 8K çözünürlüğü görüyor. Bu yüzden günümüz için bu komik limitin kalkması, büyüyen dahili depolama alanlarının da etkisiyle çok mantıklı duruyor.

İlgili Video