reklamı kapat

POPÜLER

Disney Fox anlaşması

Anlaşma tamamlandı; Disney hükümdarlığı başlıyor

Disney, “önlenemez güç” olma yolundaki en büyük adımlarından birini attı. Fox satın alımının tamamlanmasıyla beraber önemli başlıklar Disney çatısına geçiyor.

Disney nihayet beklenen satın alımı tamamladı. Tam 71,3 milyar dolar ödenerek 21st Century Fox ve çatısı altındaki başlıklar Disney’e geçişini gerçekleştirdi. Artık Alien, Planet of Apes, Avatar, The Simpsons, X-Men, Deadpool ve daha pek çok önemli başlık bugünden itibaren resmi olarak Disney markasına ait. Disney’in CEO’su Bob Iger, birleşmeyle ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer veriyor: “Bu bizim için çok önemli bir an. Şirketimiz ve pay sahipleri için uzun vadede önemli bir değer katacak. Disney’in, 21st Century Fox’un zengin ve yaratıcı içerikleriyle birleşmesiyle beraber rakipsiz global bir eğlence şirketinin temelleri de atılıyor.” Çevrim içi yayın servisi Disney+’ı yayınlamaya hazırlanan firma, böylelikle daha yayına çıkmadan servisinin kütüphanesine de önemli başlıkları eklemiş oluyor. Bu fırsatı kaçırmayan Ryan Reynolds da birleşmeyi bir görselle kutluyor. Deadpool’un Mickey Mouse şapkasıyla Disney otobüsünde bir fotoğrafını paylaşan aktör: “Okulun ilk günü gibi hissettiriyor.” mesajını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney’in önlenemez gücü

Peki Fox’u satın almasından sonra mevcut halde Disney nelere sahip, hemen bakalım. Eğlence devinin çatısı altına Fox’un film ve televizyon stüdyosu, FX, National Geographic, Hindistan televizyon devi Star India dahil oluyor. Ancak orada bitmiyor elbette. Aynı zamanda Fox’un sahip olduğu yüzde 30 Hulu hissesi de Disney’in oluyor. Kendisi de halihazırda yüzde 30’luk hisseye sahip olan firma bu birleşmeyle beraber Hulu’nun yüzde 60 hissesini elinde tutuyor. Kalan hisselerin yüzde 30’u Fox’u satın almaya çabalayan ama Disney’e kaptıran Comcast’e ve yüzde 10’u da AT&T’nin Warner Media’sına ait. Tabii bu arada Disney’in Warner Media’nın yüzde 10’luk hissesini de almaya çalıştığını belirtelim. Kulislerde konuşulanlara göre iki firma arasında pazarlık başlamış durumda.

İlgili video

Avengers Endgame fragmanı