reklamı kapat

POPÜLER

Apple A12 işlemci iPhone

Apple’ın yeni mobil işlemcisi A12’den son detaylar

Apple‘ın güncel iPhone modellerine A11 Bionic işlemci güç veriyor. Sunduğu yüksek performans ile dikkat çeken işlemci, 2018’de yerini A12‘ye bırakmaya hazırlanıyor. Ortaya çıkan yeni detaylar ise bu işlemciden yeni bilgiler veriyor.

Digitimes‘ın haberine göre Apple A12 işlemciyi direkt olarak TSMC firması üretecek. Şirketin A11 Bionic işlemcisini de üreten TSMC, yeni seriyi de kendisine bağlamış görünüyor. Geçmiş yıllarda işlemci üretimini Samsung ile paylaşan şirket, bir kez daha tüm üretimi tek başına üstlenmiş durumda. Samsung’un bugün tanıttığı Exynos 9810‘dan farklı olarak 10nm değil 7nm üretim hattından çıkacak A12, özel bir ultraviyole teknolojisi üzerine kurulacak. Bu sayede daha küçük alana daha fazla transistör sığdırabilecek işlemci, böylelikle performans konusunda daha iyi değerler getirecek. Peki bu işlemci hangi iPhone’lar içerisinde karşımıza çıkacak?

Apple’dan yeni yılda üç yeni A12 işlemcili iPhone bekleniyor

Şimdiye kadar duyduğumuz kadarıyla bu teni telefonlardan iki tanesi 5.8 inç (İkinci jenerasyon iPhone X) ve 6.5 inç (iPhone X Plus) OLED ekran üzerine kuruluyor. Diğer modelin ise 6.1 inç TFT LCD ekran kullanacağı belirtiliyor. Dün duyduğumuz kadarıyla iPhone X Plus modelinde Samsung değil LG üretimi bir ekran kullacak şirket, biliyorsunuz iPhone SE‘nin yenisi üzerinde de çalışma gösteriyor. Yani şirketin 2018 iPhone ailesi oldukça kalabalık olacak gibi duruyor.

 

İlgili Video